Początkowo internet wykorzystywany był wyłącznie do rozrywki, z czasem również do pracy, a obecnie stał się źródłem wiedzy. Największy rozkwit edukacji online odnotowuje się w obszarze edukacji językowej. Komunikacja internetowa nie tylko wymaga znajomości języków, ale i umożliwia naukę języków zdalnie. Nie wychodząc z domu możemy rozwijać swoje kompetencje, doskonalić już poznaną wiedzę, jak również uczyć innych, dzielić się swoim doświadczeniem. Atrakcyjna forma wiedzy prezentowanej w internecie zachęca. Odkąd Skype został narzędziem edukacji coraz więcej osób interesuje się nauką przez internet.

Poznajcie ciekawe znane i mniej znane formy nauki online

Najliczniejszą grupą odbiorców edukacji w sieci są osoby młode, dzieci i młodzież szkolna, studenci, jednak nie brakuje również dorosłych, osób starszych, zwłaszcza przedsiębiorców, którym wiedza jest potrzebna a dyspozycyjnością nie grzeszą. Z e-szkoleń korzystają również firmy szkoląc swój personel i umożliwiając rozwój osobisty. Nauka online pozwala uczyć się szybko, skutecznie i przyjemnie. Proces nauki możemy bowiem dopasować do własnego grafiku, możliwości, potrzeb. Korzystając z internetu nie sposób pominąć możliwości e-nauki. Ilość pomocy dydaktycznych oferowana w sieci jest bardzo duża. Dostępne są pomoce online, jak i do pobrania i pracy w trybie offline, poza tym warto zwrócić uwagę na pomoce płatne i bezpłatne. Komfortowa nauka w połączeniu ze swoją skutecznością zachęca do zdobywania wiedzy właśnie zdalnie. Szereg zalet jakimi się wyróżnia, a przede wszystkim swobodny dostęp dla każdego internauty pozwala uczyć się nie tylko zagadnień popularnych, ale i sięgać po rzadkie dziedziny wiedzy. Możliwości nauki online jest wiele. W zależności od tego na jakim poziomie i czego chcemy się nauczyć możemy skorzystać z witryn branżowych, specjalistycznych, jak i blogów, ogólnotematycznych portali, czy platform e-learningu.

Serwisy www, portale i witryny tematyczne

W internecie funkcjonują miliony witryn o przeróżnej zawartości. Wiele z nich jest bardzo bogatych w treść, obszernie omawiających wybrane tematy, zagadnienia. Pośród portali edukacyjnych i serwisów informacyjnych dostępne są również fora internetowe i blogi. Nie są to autoryzowane źródła wiedzy i należy uważać na ich rzetelność, jednak dostarczają one całe mnóstwo ciekawostek i wiedzy praktycznej, której brakuje w podręcznikach i opracowaniach naukowych.

Media społecznościowe

Poza blogosferą istotne znaczenie dla nauki mają media społecznościowe. Dzięki grupom dyskusyjnych, FP można się uczyć języków, przedmiotów szkolnych, jak również zgłębiać wiedzę w wielu dziedzinach nauki wykraczając poza podstawy. Najpopularniejszym medium jest facebook, jednakże wiele osób korzysta ze społeczności G+, GoldenLine i wielu innych. Społeczność wzajemnie się wspiera, pomaga sobie, stawia przed sobą wyzwania i rywalizuje, tym samym mobilizując do dalszej i intensywniejszej nauki.

Aplikacje mobilne, kanały YouTube, filmy popularno-naukowe i edukacyjne

Pomocnymi w nauce przez internet mogą okazać się aplikacje mobilne. Ich zaletą jest bycie pod ręką, w smartfonie. Wiele z nich nie potrzebuje połączenia z siecią do pracy, tym samym mogą być narzędziem pomagającym w obliczeniach, wyprowadzaniu wzorów, konstruowaniu wykresów itp. jak również formą powtórki materiału, sprawdzenia wiedzy w formie testu, quizu itd. różnorodność aplikacji dostępnych na rynku umożliwia naukę języków obcych, matematyki, jak i biologii, czy geografii, plastyki i wielu innych przedmiotów. Nie rzadko aplikacje mobilne przyczyniają się do poszerzania zainteresowań, odkrywania talentów i nowych hobby. Wbrew pozorom aplikacje zbliżają ludzi. Poza tworzeniem się społeczności wokół aplikacji warto wspomnieć o aplikacjach społecznościowych jak iTalk służąca doskonaleniu języków poprzez konwersacje z różnymi osobami będącymi użytkownikami aplikacji. Poza aplikacjami warto wspomnieć kanały Youtube, które nie rzadko pełnią rolę instruktażu krok po kroku. W YT dostępne są liczne filmiki amatorskie, jak i profesjonalne cykle zajęć online w formie wykładu, prezentacji wspierające proces samodzielnej edukacji. W Youtube znajdziemy również rozmaite programy emitowane w telewizji, programy edukacyjne, podcasty itp. Prócz YT dostępny mamy także wortal TED, gdzie znajdziemy bogata mediatekę plików pomocnych w nauce.

Korepetycje przez Skype

Jeśli e-nauka słabo ci idzie z uwagi na brak systematyczności, motywacji, czy niezrozumienie podstawowych zagadnień warto jest skorzystać z fachowej pomocy jaka oferują nauczyciele online. Wystarczy zapoznać się z platformą preply.com, by dostrzec komfort nauki w formie e-korepetycji. Skype umożliwia połączenie dwojga rozmówców niezależnie do tego gdzie w danej chwili się znajdują. Wystarczy mieć dostęp do sieci i Skype, aby skorzystać z rzeczywistej rozmowy. Zajęcia przez Skype możemy zorganizować tak, by były dla nas jak najbardziej użyteczne. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z korepetytorem mamy możliwość dopasowania tempa nauki, tematyki i formy do własnych preferencji. Nie musimy główkować nad rozwiązaniem zadania, wystarczy poprosić o jego wytłumaczenie korepetytora. Mimo, iż wiele osób wciąż uważa, że korepetycje są dedykowane uczniom z zaległościami i brakami w wiedzy, to e-korepetycje świetnie spisują się jako rozszerzenie dla uczniów wybitnie zdolnych. Poza korepetycjami z lektorami i nauczycielami warto wspomnieć, iż w Preply dostępni są również native speakerzy, z którymi możemy odbyć profesjonalne konwersacje językowe, tak z angielskiego, niemieckiego jak i wielu rzadszych języków jak chociażby czeski, czy portugalski. To zupełnie nowa jakość edukacji, dotąd nieznana i wciąż odkrywana.

E-kursy, webinaria, e-szkolenia

Kiedy nauka indywidualna do nas nie przemawia mamy możliwość nauki w grupie, podobnie jak w klasycznym modelu edukacji powszechnej, z tą różnicą iż uczymy się zdalnie. W sieci dostępne są e-szkolenia i e-kursy w dwojakiej formie. Po pierwsze programy do samodzielnej realizacji, jak i sesje szkoleniowe, edukacyjne na żywo. Do najpopularniejszych należą webinaria. Wykłady online odbierane przez użytkowników z możliwością czatowania, zadawania pytań i otrzymywania na bieżąco odpowiedzi prowadzone są z różnych miejsc na świecie, a ich uczestnikami są również internauci rozsiani po świecie. Często do komunikacji zdalnej wykorzystuje się Skype, jednak nie tylko ten komunikator zdaje egzamin w e-nauce. To dość nietypowa forma nauki ale jakże ciekawa kiedy uczestniczymy w lekcji z Antarktyki mogąc oglądać pingwiny i kry lodowe na żywo. Zaletą e-kursów jest możliwość zapisywania wyników na serwerze, kontynuacji na różnych urządzeniach, jak też rywalizowania z innymi użytkownikami.

Podsumowując, w zależności od tego czy preferujemy samodzielne zdobywanie wiedzy, wymagamy wsparcia nauczyciela, czy też cenimy sobie współzawodnictwo grupowe mamy do wyboru szereg możliwości poszerzania swej wiedzy. Niezależnie od tego czego chcemy się uczyć, z pewnością w sieci znajdziemy optymalny sposób na jej opanowanie. To który sposób okaże się najlepszy dla Ciebie dowiesz się próbując e-nauki, chociażby bazując na wyżej wymienionych możliwościach. Edukacja online dynamicznie się rozwija, co za tym idzie możliwości e-nauki przybywa. Wiedza staje się coraz bardziej dostępna, i przystępna, a warunki nauki coraz bardziej komfortowe, elastyczne.

Polecane linki:
https://preply.com/pl/Radom/korepetycje-z-angielskiego
https://pl.wikipedia.org/wiki/E-learning
http://www.eurostudent.pl/Czy-nauka-angielskiego-online-jest-efektywna,artykul.html