Kobieta w biznesie – to temat, który przewija się coraz częściej w mediach społecznościowych, a także jest poruszany na konferencjach i spotkaniach o tematyce biznesowej. W obecnych czasach coraz rzadziej spotykamy się z opinią, że kobieta nie powinna zajmować stanowisk kierowniczych lub takich, które wiążą się z odpowiedzialnością. Słyszymy hasła: „Kobieta Managerem”, „Kobieta dla biznesu”. To wspaniała wiadomość dla wszystkich Pań, które znają swoją wartość i w wykonywanym przez siebie zawodzie czują się niezawodne i pewne. Nieodłącznym elementem profesjonalizmu i pokazania swojej pozycji jest ubiór. W tym artykule powiemy o tym, jak powinien wyglądać prawdziwy dress code dla kobiet biznesu.

Hasło Dress Code już od wielu lat jest znane w wielu krajach, a także w Polsce zyskuje ono na znaczeniu. Dress Code to nic innego jak zbiór zasad, którymi powinien rządzić się ubiór biznesowy. Nieodłącznym elementem męskiego eleganckiego ubioru jest garnitur. W przypadku kobiet wybór jest zdecydowanie trudniejszy, ponieważ zawartość kobiecej garderoby jest zdecydowanie większa i bardziej różnorodna. Bardzo często spotykamy się z opinią na temat drugiego człowieka komentując jego wygląd przymiotnikiem: „schludny”. To właśnie jedno z podstawowych słów, które opisuje dress code – niewymuszona elegancja połączona z wyczuciem indywidualnego stylu. Przy doborze własnego dress code zawsze należy pamiętać o tym, aby strój dostosować do zajmowanego stanowiska, otoczenia pracy i charakteru firmy.

Wizerunek firmy i jej polityka to nieodłączne elementy, które wpływają na dopasowanie garderoby do świadczonego przez siebie zawodu. Wiele prywatnych przedsiębiorstw zatrudniających pracowników w branży biznesowej wprowadza swoje własne poradniki i wytyczne dotyczące dress code. Przestrzeganie tych zasad jest równie istotne co punktualność, rzetelność i odpowiedzialność. Strój – zwłaszcza w pracy z klientem świadczy bardzo wiele o rozmówcy, firmie w której pracuje oraz zajmowanym przez niego stanowisku i umiejętnościach. Wielu projektantów, specjalistów ds. wizerunku, a nawet samych ludzi biznesu wypowiada się bez ogródek – „Ubiór może mieć naprawdę znaczący wpływ na negatywny lub pozytywny odbiór całej firmy”.

Niewiele osób wie, ale dress code ma także swój prawny charakter. Na stronie Sądu Najwyższego możemy znaleźć orzeczenie z 2005 roku, które mówi o możliwości zwolnienia pracownika przed pracodawcą, w przypadku gdy ten, naraził swoim strojem całą firmę na straty lub zagroził jego interesom. Za polityką dress code stoi sam Kodeks Pracy. Pracodawca ma prawo na jego podstawie, do stosowania kar porządkowych. Kara porządkowa może dotknąć pracownika nie później niż 2 tygodnie od zdarzenia, o którym pracodawca wiedział i które to doprowadziło do naruszeniu określonego obowiązku przez pracownika. Kiedy możliwe jest zastosowanie kary porządkowej przez pracodawcę? Jedynie w przypadku, gdy pracodawca jasno określa zasady dres cod w formie pisemnej i w stosownym czasie i okolicznościach swoje ustalenia przekazuje do wiedzy pracowników.

 

Jakie znamy zasady stroju biurowego dla Pań ?

Dress Code dla Pań to nie tylko biała galowa koszula i ołówkowa czarna spódnica połączona z marynarką. Kobiety obecnie mają wiele możliwości doboru eleganckiego stroju, przez który przemawia także styl i moda. W sklepach spotykamy klasyczne kostiumy, bluzki z kołnierzem, garnitury damskie i piękne biznesowe sukienki oraz eleganckie kombinezony. Podstawowymi kolorami, które królują wśród biznesowego dress code będą: czerń, biel, granat, szarość, beż. Innowacje są obecne jednak nie tylko w kwestii zarządzania firmą, czy w nowych rozwiązaniach. Z biegiem lat także i dress code przeszedł swoją rewolucję. Spotykamy się z coraz większą gamą używanych kolorów, manipulowaniem długością spódnic, a także materiałami z których wykonane są ubrania.

 

Jakich błędów w ubiorze zdecydowanie unikać ?

Każda kobieta w biznesie powinna pamiętać, aby wystrzegać się głębokich dekoltów, odsłoniętych pleców i bardzo krótkich spódnic. Należy pamiętać o zakładaniu rajstop nawet w bardziej upalne dni oraz unikaniu zbyt odblaskowych, rozpraszających kolorów. Buty powinny zawsze pasować swoim stylem do reszty ubioru, a ich czystość nie powinna zostawiać żadnych wątpliwości. Nadmiar biżuterii nigdy nie jest mile widziany. Dress Code to także fryzura i makijaż. Każda kobieta biznesu powinna zadbać o odpowiednie ułożenie włosów ich świeżość, intensywny wygląd koloru w przypadku Pań, które farbują włosy. Najlepszym makijażem jest „make up, no make up” – naturalny, lekko maskujący niedoskonałości, nigdy nie wyzywający.

Wszystkim Paniom, które są kobietami sukcesu polecamy blog www.dlaszefa.pl.