Choć pragniesz dziecka to jednak wciąż obawiasz się, iż rola matki będzie wymagać rezygnacji z kariery zawodowej? Spokojnie, w obecnych czasach możesz z powodzeniem pogodzić wspomniane kwestie. Podpowiadamy, w jaki sposób tego dokonać.

 

Rezygnacja z kariery zawodowej – czy aby na pewno konieczna?

Niekiedy rezygnacja z pracy zawodowej na rzecz dziecka jest jednym z lepszych rozwiązań. Taka sytuacja ma miejsce w chwili, gdy kobieta zdaje sobie sprawę, iż tym czego pragnie jest właśnie spełnianie się w roli matki i strażniczki domowego ogniska. Jeśli więc praca zawodowa nie sprawia ci przyjemności i traktujesz ją na zasadzie niezbyt przyjemnego obowiązku, to rozważ możliwość rezygnacji z kariery.

A może jest wręcz przeciwnie i tak naprawdę kochasz swoją pracę, natomiast powierzone ci zadania wykonujesz z uśmiechem na ustach? Twój zawód sprawia, iż wraz z kolejnym wyzwaniem wzrasta osiągane poczucie satysfakcji? Jeśli tak, to najgorszym z możliwych rozwiązań będzie rezygnacja z pracy zawodowej. Dlaczego? Bowiem istnieje spore prawdopodobieństwo, iż nagły brak wyzwań zawodowych sprawi, że poziom odczuwanego przez ciebie szczęścia spadnie do zera. Taka sytuacja często – bardzo negatywnie – wpływa na samopoczucie maleństwa. W końcu nie od dziś wiadomo, że szczęśliwa mama równa się szczęśliwe dziecko.

 

Żłobek

Żłobek to oczywiście nic innego, jak tylko placówka o charakterze opiekuńczo – wychowawczym, do której uczęszczają dzieci w wieku od 6 tygodni do około 3 lat. To jedno z najlepszych rozwiązań, które wiąże się z osiągnięciem sporych korzyści zarówno przez maluszka, jak i przez jego rodziców. Dlaczego?

W przypadku dziecka już od najmłodszych lat uczy się ono życia w społeczeństwie oraz przystosowuje do panujących standardów zachowania. Co to oznacza w praktyce? Znaczy to, że przebywanie w większym gronie rówieśników nie będzie stanowiło dla malucha żadnego wyzwania. Zupełnie inaczej jest w przypadku dzieci, które nie uczęszczały do opisywanego żłobka. W takiej sytuacji spędzenie pierwszych miesięcy w przedszkolu czy też zerówce często wiąże się z odczuwaniem silnego strachu oraz stresu.

Oczywiście zapisanie dziecka do żłobka to także korzyść dla rodziców. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu mogą oni bowiem z powodzeniem połączyć pracę zawodową z wychowywaniem pociechy. Masz obawy przed powierzeniem opieki nad swoim skarbem pracownicom żłobka? Spokojnie, osoby zatrudnione w tego rodzaju placówkach – przed przystąpieniem do pracy – muszą ukończyć specjalny kurs opiekunki w żłobku, który daje im uprawienia wydawane na podstawie Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz opiekuna dziennego.

Opiekunka do dziecka

Innym rozwiązaniem opisywanej kwestii jest zatrudnienie opiekunki do dziecka. Czy wspomniana opcja jest warta uwagi? Tak, niemniej jednak wyłącznie w momencie, kiedy zatrudniona przez nas niania będzie w stanie przedstawić zarówno posiadane referencje, jak i zaświadczenia o ukończonych kursach na opiekuna. Odradzamy natomiast zatrudnianie osób, które nie posiadają stosownych kwalifikacji. Dlaczego? Ponieważ wówczas nigdy nie mamy pewności, że dziecko pozostające pod opieką takiej niani będzie bezpieczne.