Biophilia – w dosłownym tłumaczeniu „miłość do przyrody”, jest w nas pierwotnie zakorzeniona, a życie w zgodzie z naturą jest naszym naturalnym dziedzictwem. Na tę potrzebę odpowiada biophilic design – założenie w projektowaniu i wystroju wnętrz, polegające na aranżowaniu przestrzeni, z uwzględnieniem zasad biofilii. Jak wprowadzić go do przestrzeni biurowych?

Otoczenie, w którym pracujemy, ma ogromny wpływ na naszą wydajność, efektywność i motywację. Trzeba pamiętać o tym, że pomimo sztucznego środowisko życia, które sobie stworzyliśmy, nadal jesteśmy częścią natury. Planując wystrój wnętrz, zwłaszcza biurowych warto więc zadbać o to, aby nie zabrakło w nim elementów wykonanych z naturalnych materiałów i zieleni, która nie tylko doda przyjaznego charakteru przestrzeni, ale też dostarczą więcej tlenu i dzięki temu pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.

Zagospodarowanie przestrzeni roślinnością w różnorodnych kompozycjach przynosi wymierne korzyści, m.in. redukuje poziom stresu i polepsza produktywność. Biophilic design oddziałuje na nasze zmysły: sprawia, że czujemy się swobodniej i pewniej w działaniu, które zarazem sprawia nam więcej satysfakcji.

Więcej niż trend

– Uważam, że biophilic design to coś więcej niż przejściowy trend. Odchodzimy od chłodnych, ascetycznych biur, jesteśmy już zmęczeni wszechobecnym przemysłem i chętnie sięgamy po naturalne materiały. Pozwalają one tworzyć przyjazne przestrzenie, w których każdy czuje się swobodnie, a praca staje się przyjemnością – wyjaśnia Dariusz Wicher, Dyrektor Handlowy Everspace.

Jak wprowadzić naturę do biur? Coraz popularniejszymi rozwiązaniami są ściany pełne roślinności, efektowne zielone tarasy, dachy i fasady, a także wewnętrzne i zewnętrzne ogrody. W tego typu wnętrza idealnie wkomponują się takie rośliny zielone jak: dracena, palmy oraz, niezwykle modne, Philodendrony (zwane potocznie Monsterami). Rozstawione w donicach czy umocowane w wertykalnych ogrodach nadadzą biurom designerskiego charakteru. Co więcej, nie tylko wzbogacą one estetykę wnętrz, ale także wpłyną na jakość pracy i samopoczucie pracowników.

Pośredni kontakt z naturą

Realne elementy przyrody nie są jedynymi sposobami na osiągnięcie efektów biophilic design.  Tam, gdzie użycie bezpośredniego kontaktu z przyrodą jest niemożliwe, powinniśmy zadbać o elementy naśladujące – zastosować naturalne materiały, ich tekstury, kolor, kształt oraz wzory naśladujące naturę. Tego rodzaju wystroju dopełniają również motywy roślinne czy zarysy krajobrazów we wzorach, np. zdobiących ściany. Sprawdza się to zwłaszcza jako forma aranżacji sal spotkań, zapewniając spokojną atmosferę sprzyjającą koncentracji. Istotną rolę w tworzeniu przyjaznej przestrzeni pełnią również meble wykonane z naturalnych materiałów w całości lub częściowo, z elementami drewna, sprzyjające relaksacji i gwarantujące komfort użytkowania. Świetną propozycją, która sprawdzi się we wnętrzach biurowych są meble firmy Marbet Style, Noti, Nowy Styl Group dostępne w ofercie Everspace. Warto zadbać również o kolorystykę pomieszczenia, by było jasne, ciepłe i barwami nawiązujące do świata przyrody.