Na naszą skrzynkę pocztową wciąż napływają maile, z których dowiadujemy się, że ktoś posiadł receptę na sukces i chce się nim z nami podzielić. Nasi znajomi chwalą się uczestnictwem w różnych szkoleniach, zarówno z rozwoju osobistego, nowych umiejętności jak i rozwoju przedsiębiorczości. Coraz większa liczba trenerów personalnych i coachów sprawia, że zaczynamy się zastanawiać czym jest biznes, który opiera się na szeroko pojętym rozwoju.

Zwolennicy kontra przeciwnicy rozwoju osobistego

Niestety obecnie rozwój osobisty wielu osobom kojarzy się ze spotkaniami grupy ludzi, którzy nie potrafią sami do czegoś dojść i potrzebują „motywacyjnego kopa” od coacha. Często już po wyjściu z sali ich entuzjazm gaśnie, żeby za kilka dni kompletnie go zatracić i zastanawiać się na co wydaliśmy pieniądze. Przeciwnicy takich szkoleń uważają, że warto inwestować tylko w te rzeczy, które przyniosą nam mierzalne efekty. Prawda jest taka, że wszystkie szkolenia to kwestia indywidualna dla każdego człowieka.

Czy jest nam to potrzebne?

Jeżeli czujemy wewnętrzną ochotę na wzięcie udziału w jakimś szkoleniu, to przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest to nam potrzebne. Jakie korzyści osiągnę dzięki uczestnictwu w takim szkoleniu? Czy nie jestem w stanie tego sam osiągnąć? Czy to wpłynie na mój rozwój osobisty?
Musimy sobie jasno wyznaczyć cel naszego szkolenia i najlepiej aby był on mierzalny. Dlatego wszelkiego rodzaju kursy, gdzie otrzymujemy twardą wiedzę, np. kurs obsługi lustrzanki czy sztuka mówienia są dobre, bowiem widzimy po nich efekty. Monitorujemy je cały czas podczas trwania szkolenia. To sprawia, że nasz rozwój osobisty da się zmierzyć – nauczyłem się nowej umiejętności.
Trochę inaczej jest na szkoleniach z kompetencji miękkich – tam otrzymujemy rady i wskazówki, ale często musimy dołożyć do tego jakiś okres czasu aby wprowadzić to w życie. Rzadko zdarza się, aby od razu zmienić swoje zachowanie np. w kwestii bycia pewnym siebie. Jedni po takim szkoleniu wyciągną wnioski, inni dalej będą zasilać konta prowadzącym kursy rozwoju przedsiębiorczości lub podobne.

Rozwój osobisty a mój charakter

Kolejną rzeczą, nad którą warto się zastanowić jest to, jakim typem człowieka jesteśmy. Czy potrafimy sami zmobilizować się do nauki, przyswojenia jakichś umiejętności na podstawie prób i błędów czy raczej wolimy aby ktoś nam pokazał jak daną rzecz się robi oraz trochę przypilnował, bo mamy słomiany zapał. Oczywiście jest to kwestia indywidualna i należy tak planować swój rozwój przedsiębiorczości, aby wszystko do nas pasowało. Jeżeli potrzebujemy przysłowiowego bata nad sobą to idźmy na szkolenie. Jeżeli jesteśmy zdyscyplinowani to możemy korzystać z kursów online, tutoriali i wiedzy zawartej w książkach.
Rozwój osobisty to niezwykle ważny wymiar życia człowieka. Inwestując w siebie chcemy aby pieniądze, które na to wydaliśmy, zwróciły się nam z nawiązką. Dlatego bacznie przyglądajmy się szkoleniom, na które chcemy iść – po prostu wybierajmy mądrze i nie pod wpływem chwili.