rozmrek1213

Szukanie pracy bywa stresującym momentem w życiu człowieka. Może wiązać się z niepewnością, destabilizacją finansową czy zaniżonym poczuciem wartości. Jak za pomocą ubioru i makijażu kobieta może zwiększyć pewność siebie podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Wiedza przede wszystkim, ale?

Po pierwsze ? samo zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną należy rozpatrywać w kategoriach sukcesu. W końcu nie każdego kandydata pracodawca zaprasza na rozmowę, lecz na podstawie indywidualnej selekcji spośród dziesiątek, jak nie setek CV. Spotkanie rekrutacyjne oznacza więc wzbudzenie zainteresowania pracodawcy swoją osobą i pokonanie znacznej części konkurentów. Nie należy jednak spoczywać na laurach i liczyć, że posadę ma się już w garści. Teraz kolejny ważny etap ? autoprezentacja. Przygotowanie merytoryczne jest tu bardzo ważne, ale nie należy lekceważyć strony wizualnej. Chcąc nie chcąc, na pierwsze wrażenie pracuje wygląd, a dopiero potem dochodzi opinia nabyta na podstawie rozmowy. Dobrze dobrany strój dodaje pewności siebie i podnosi ocenę w oczach innych. Podobnie jest z makijażem. Kobiety, robiąc na sobie make-up, czują się pewniej, postrzegane są jako osoby bardziej kompetentne i profesjonalne. Z żadną z tych sfer nie należy jednak przesadzić. Należy pamiętać, że jest to spotkanie służbowe.

 Strój na rozmowę rekrutacyjną

Na ludzi pozytywnie wpływają wszystkie te stroje, które podkreślają ich sylwetkę. Dobrze skrojona marynarka potrafi zdziałać cuda. Świadomość swojego dobrego wyglądu sprawia, że człowiek jest pewniejszy siebie, prowadzi twardsze negocjacje i jest bardziej asertywny. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najlepszymi kolorami dla stroju na rozmowę rekrutacyjną będą granatowy, grafitowy i szary ? kojarzą się z profesjonalizmem i solidnością. Stąd też często spotykany w firmach ?dress code?. Jeśli kandydat rekrutuje na ?kreatywne? stanowisko, może pokusić się o odważniejsze kolory. Nie powinny być jednak one zbyt krzykliwe. Wystarczą oryginalne dodatki, które podkreślą jego indywidualność. Nie należy lekceważyć też obuwia. Mimo iż znajduje się ono w dolnych partiach ciała, to jest to jedna z pierwszych rzeczy, która rzuca się w oczy. Psychologowie zajmujący się analizą symboliki ubioru dopatrują się w nogach nawiązania do okresu dzieciństwa. Niechlujne, niewypastowane buty mogą budzić przypuszczenia, że osoba ma problemy z własną tożsamością i siłą wewnętrzną. O tym fakcie może wiedzieć oczywiście nie każdy rekruter. Mimo tego dobrze, aby buty wyglądały czysto i współgrały z resztą ubioru.

Makijaż do pracy

Umiejętnie wykonany makijaż dodaje kobiecie pewności siebie, wzbudza wobec niej większy szacunek i zaufanie. Nieodpowiednio wykonany może wywoływać u drugiej strony uprzedzenia, a nawet stać się przedmiotem drwin. Na rozmowie kwalifikacyjnej make-up powinien lekko eksponować kobiece piękno. W tym celu przede wszystkim podkreślić należy oczy. Górną i dolną powiekę dobrze jest zaakcentować kredką do oczu lub delikatnie eyelinerem oraz dodać im wyrazistości tuszem do rzęs np. marki Maybelline. Tusz świetnie otworzy oko, przez co będzie wydawało się optycznie większe. Panie o rzadkich brwiach powinny delikatnie pomalować je kredką lub cieniem, a te o gęstszych, zaznaczyć specjalnym żelem. Na samych powiekach dobrze sprawdzą się cienie w kolorach ciepłych beży i brązów, które pasują do każdego typu urody. Niedoskonałości cery ukryć można pod cienką warstwą podkładu o odcieniu zbliżonym do skóry twarzy. Na policzkach warto zastosować lekki róż lub bronzer, które optycznie wymodelują twarz, a na ustach delikatną pomadkę lub błyszczyk. Smoky eyes i ognistoczerwone usta nadają się na towarzyskie spotkania po pracy, a nie na spotkanie o pracę.

Stare powiedzenie sprawdza się tu idealnie: ?jak cię widzą, tak cię piszą?. Sam dobry wygląd bez odpowiednich kompetencji może nie pomóc w zdobyciu pracy, ale połączenie wiedzy z niestosownym wyglądem może zaprzepaścić szanse na upragnione stanowisko.