Osoby, które bez problemu radzą sobie z komunikacją w językach obcych uchodzą za bardziej towarzyskie, otwarte, jak i inteligentne. Polacy doskonale radzą sobie ze znajomością języków na tle konkurentów z innych krajów europejskich. Wraz z dużą popularnością edukacji językowej rośnie ilość możliwości podjęcia nauki. Zainteresowanie znajomością języków obcych wciąż wzrasta. Zależność między znajomością języka a możliwościami podjęcia pracy, uzyskania lepszych ofert pracy, wyższego wynagrodzenia jest bardzo silna. Nie znając języków obcych nie można liczyć na sukces zawodowy ani w Polsce, ani poza jej granicami. Coraz mniej jest ofert pracy, które nie uwzględniają wymogu znajomości języka obcego. Zwykle jest nim angielski na poziomie podstawowym. Jest on swego rodzaju wyznacznikiem wiedzy ogólnej kandydata na pracownika.

Nawet kiedy nie znamy perfekcyjnie angielskiego warto jest się nim pochwalić przed rekruterem, warto także nieustannie doskonalić swoją znajomość języka. Wystarczy codziennie poświęcić chociażby kwadrans na naukę. Nie mogąc pozwolić sobie na profesjonalne lekcje z lektorem, czy korepetycje z angielskiego można zawsze uczyć się z aplikacją mobilną, czy poprzez lekturę blogów językowych, FP, czy osłuchanie się z językiem z mediów, filmów, muzyki itd. Chcąc się rozwijać również niezbędny jest nam do tego co najmniej angielski, dzięki któremu będziemy mieli dostęp do szkoleń, materiałów dydaktycznych, informacji. W zależności od naszych zainteresowań przydać się może także niemiecki, czy francuski. Sama w sobie nauka kolejnego języka obcego może stanowić nasze ciekawe i pożyteczne, w pełni użytkowe hobby. Czy nie dobrym pomysłem byłoby nauczyć siew  czasie wolnym arabskiego, albo japońskiego? Łącząc przyjemność z walorami użytkowymi możemy wpływać na swój rozwój. Jako, iż naukę samodzielną łatwo jest i tanio zorganizować, to wiele osób chętnie podejmuje się wyzwania ucząc się wielu języków do poziomu komunikatywnego. Tak naprawdę język ma służyć komunikacji, stad też zjawiskiem typowym jest nauka podstaw na tyle by osiągnąć poziom komunikatywności.

Rzadko można spotkać poliglotów, którzy władają biegle wieloma językami, za to znacznie częściej można poznać osoby wielojęzyczne bez szczególnych zdolności, które posługują się w stopniu zaledwie komunikatywnym kilkoma językami obcymi. W związku z powszechną emigracją i mieszanymi małżeństwami, narodzinami polskich dzieci w Wielkiej Brytanii, czy w innych miejscach na świecie wzrasta ilość osób wielojęzycznych od urodzenia. Wielojęzyczność to bez wątpienia atut nie tylko na rynku pracy. Tym samym coraz trudniej jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w XXI wieku bez znajomości co najmniej podstaw angielskiego. Nie trzeba bowiem wyjeżdżać z Polski, by jego znajomość się nam przydała. Dla młodego pokolenia standardem jest nauka języka angielskiego od urodzenia lub od wczesnych lat szkolnych. Władanie językami pozwala poczuć się pewniej, rozszerzyć swoją wiedzę ogólną, jak i utrzymać swój umysł w doskonałej kondycji także na starość. Ilość zalet, jakimi cechuje się znajomość i nauka języków obcych sprawia, że uczymy się języków chętnie w każdym wieku, doskonaląc wiedzę językową, poszerzając słownictwo. Umiejętność komunikacji w jeżyku obcym pozwala zarówno podjąć pracę w tym języku, naukę, jak również poznać wiele osób, z którymi warto wymienić słowo, zaprzyjaźnić się itd. Tym samym znajomość języka wpływa zarówno na karierę zawodową jak i życie towarzyskie. Globalizacja i komunikacja internetowa poniekąd wymuszają znajomość języków.

Chcąc być na bieżąco w sieci, mieć wielu znajomych, poruszać się w środowisku międzynarodowym trzeba uczyć się języków, chociażby poprzez obcowanie z nimi online. Języki są nam potrzebne do zdobywania wiedzy, rozwijania hobby, realizowania rozrywki w postaci pogaduszek online, gier online, czy zakupów w e-sklepach z całego świata. Pomocne bywają również w czasie podróży zagranicznej, emigracji zarobkowej i w wielu sytuacjach życia codziennego. Znając język obcy możemy więcej zarabiać, jak też poczuć swoją wartość, podnieść swoją samoocenę, być bardziej kreatywnym i odważnym w biznesie. Szersza wiedza, większa swoboda w komunikacji światowej, brak bariery językowej wpływają na sukcesy zawodowe i osobiste. Większa przebojowość, przedsiębiorczość i niezależność są pożądanymi cechami przez pracodawców. Dzięki znajomości angielskiego w szczególności możemy sięgać po najświeższe informacje w internecie nie czekając na ich tłumaczenie na język polski.

Na polskim rynku osoby znające jeżyk obcy mogą liczyć na wyższe zarobki nawet o kilkanaście procent. Jeżeli znamy więcej niż jeden język obcy, zwłaszcza kiedy jest to język niszowy można liczyć na wynagrodzenie o kilkadziesiąt procent wyższe, a czasem nawet kilkukrotnie wyższe, jeśli jesteśmy wybitnym specjalistą w danej dziedzinie, w której lokalnie brakuje pracowników. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem na miarę czasów jest znajomość co najmniej dobra języka angielskiego oraz drugiego, wybranego z popularnych języków jak niemiecki, czy francuski, hiszpański, a także znajomość chociażby podstaw jednego z mało popularnych języków, do jakich można zaliczyć, czeski, serbski, węgierski, czy szwedzki – podaje preply.com

Nauka języka obcego znacząco poprawia sprawność naszego umysłu. Ćwiczenia językowe pomagają w szybszym przyswajaniu większej ilości wiedzy, poprawiają pamięć i umiejętność logicznego kojarzenia faktów. Dzięki nauce języka możemy rozwijać się spełniając potrzebę samorealizacji, zyskując satysfakcję z postępów w nauce.

Ucząc się codziennie, zwłaszcza nieświadomie bez presji i nacisku na wyniki mamy motywację i potrzebę, naturalna ludzką ciekawość poznania, stad uczymy się coraz więcej. Wraz z popularyzacją trendu do nauki przez całe życie i mody do nauki i doskonalenia zawodowego w życiu dorosłym powstały i rozwijają  się liczne uniwersytety trzeciego wieku i studia dla seniorów.

Ucząc się języków nabieramy doświadczenia i wiedzy, nie tylko językowej, dotyczącej języka, słownictwa czy gramatyki. Ćwicząc język poprzez konwersacje językowe z native speakerami możemy poznać wielu wartościowych ludzi z całego świata, poznać ich kulturę, historię. Konwersacje są także okazja do nauki o języku, jego korzeniach, zwyczajach, gwarze i przede wszystkim języku potocznym.  Nie bez powodu tak wiele osób uczy się różnych języków świata.

Dla młodzieży motywacją są kontakty międzynarodowe oraz szansa na ciekawą pracę czy to w kraju czy poza jego granicami, znajomość języka daje swobodę i elastyczność. Możemy mieszkać, pracować tu i tam, a znając języki popularnie świat stoi przed nami otworem i nie zna ograniczeń. Oczywiście z samą znajomością języków wiele nie zdziałamy, niemniej będąc nawet najlepszym nauk
owcem, specjalistą nie znającym języków również będziemy nikim. Język polski wciąż nie należy do powszechnie znanych, stad warto w zanadrzu mieć przynajmniej angielski, chociażby dla zachowania własnego bezpieczeństwa. Jeśli jeszcze się zastanawiasz, czy warto uczyć się języka obcego, to zamiast rozmyślać na ten temat wybierz język i dołącz do preply.com, gdzie nauczysz się języka szybko i sprawnie, w dodatku całkowicie zdalnie za pośrednictwem Skype.