Na ponad 90 dni zrezygnowałam z korzystania z mediów społecznościowych. W mojej branży (jestem redaktor naczelną dwóch portali) mogłoby się to wydawać całkowitym szaleństwem, jednak ta zmiana przyniosła mi więcej benefitów niż strat. Oto lista korzyści, jakie odczułam w czasie „urlopu od mediów społecznościowych”.

Czas

Czas jest obecnie walutą na wagę złota, albo nawet bitcoina w okresie prosperity, a jego brak jest tym na co narzeka statystycznie najwięcej z nas. Dlatego właśnie czas zaoszczędzony na scrollowaniu facebookowej tablicy uważam za wartość numer jeden z którą wychodzę z tego projektu. Statystycznie dziennie spędzamy w mediach społecznościowych coraz więcej minut przeradzających się w godziny, jesteśmy uzależnieni od dzwonka powiadomień i bywa, że odczuwamy wręcz rozdrażnienie, gdy ten dźwięk nie przerywa nam pracy. Co by się stało gdybyśmy świadomie odinstalowali Facebook z naszych smartfonów?

Skupienie

Bombardowani milionem informacji każdego dnia czujemy się wręcz osaczeni i zmuszeni do integracji z otaczającym nas światem. W gąszczu polubień, serduszek, kciuków w górę i innych oznak społecznej aprobaty coraz trudniej się skupić i efektywnie pracować. Odcięcie się od tych wszystkich miłych rozpraszaczy skutkuje tylko jednym – lepszym fokusem na priorytety, a co za tym idzie większą produktywnością!

Zrealizowane cele

Bywa, ze odwlekamy realizacje naszych celów ze względu na brak czasu, czasu, który w rzeczywistości posiadamy, a który tak lekkomyślnie trwonimy przeglądając tablice pełne newsów z życia bliższych i dalszych znajomych. Pozbywając się tego przyjemnego sposobu spędzania czasu musimy znaleźć sobie inny, możliwie bardziej produktywny dzięki któremu szybciej zrealizujemy nasze cele. A w konsekwencji będziemy szczęśliwsi i bardziej dumni z siebie.

Zdrowie

O tym, że siedzący tryb życia jest prawdziwą plagą naszych czasów nikogo już przekonywać nie muszę. A jeśli jeszcze siedząc wpatrujemy się w monitor (komputera lub telefonu) pogarszamy nie tylko ogólny stan zdrowia, wydolność organizmu, ale także ostrość widzenia. Czy to przypadek, że wraz z upowszechnieniem się komputerów domowych i innych przenośnych urządzeń z dostępem do internetu w naszym społeczeństwie przybyło krótkowidzów?

Relacje międzyludzkie

Przebywając w wirtualnym świcie łatwo stracić rachubę czasu i oddalić się od osób ważnych dla nas w realnym świecie. Dlatego odpowiedz sobie sam na pytanie ilu z tysięcy swoich wirtualnych znajomych naprawdę znasz? Z iloma spędzasz z przyjemności czas? Którzy są dla Ciebie naprawdę ważni?
W ten sposób przekonasz się, że wartościowe i długotrwałe relacje buduje się poza światłem facebookowych reflektorów i bez poklasku deszczu instagramowych serduszek.

Jakie są inne plusy detoksu od social mediów?
Co konkretnego Ty możesz zyskać odłączając się od mediów społecznościowych? Sprawdź i przekonaj się na własnej skórze, albo lepiej psychice, bo w tym przypadku to właśnie o nią chodzi! Powodzenia! Trzymam za Ciebie kciuki!