Założenie firmy w Polsce przez cudzodziemca

Cudzoziemcy planujący otworzenie działalności gospodarczej w Polsce najczęściej stawiają na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy proces przez jaki musi przejść obcokrajowiec podczas zakładania firmy, znacząco różni się od tego jaki przechodzą obywatele Polski?

Do zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niezbędne jest wysłanie wniosku z prośbą o rejestracje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz sporządzenie umowy spółki. Rejestracja może się odbyć za pomocą pełnomocnictwa co w przypadku osób, które nie władają swobodnie j. polskim może być bardzo pomocne. Poza tym, możliwość wysłania wniosku jest dostępna przez Internet, za pomocą portalu S24. Planując rejestracje spółki przez Internet trzeba mieć na uwadze, że potrzebny jest numer PESEL oraz podpis elektroniczny (np. ePUAP). Jeśli tym nie dysponujemy nie jest możliwa rejestracja w portalu S24. PESEL można uzyskać składając odpowiedni wniosek w urzędzie gminy lub meldując się czasowo. Warto wiedzieć, że wybierając tymczasowe zameldowanie PESEL jest przyznawany nawet w tym samym dniu, natomiast składając wniosek w urzędzie gminy należy się liczyć z kilku tygodniowym czasem oczekiwania.

Sam proces założenia spółki przez obcokrajowców jest praktycznie taki sam jak przez obywateli polskich. Należy zwrócić szczególną uwagę na oświadczenie o byciu lub niebyciu cudzoziemcem oraz poprawny adres do korespondencji do członków zarządu i udziałowców w UE.

Prawdopodobnie obsługa portalu S24 może być nieco skomplikowana dla obcokrajowców. Wymienia się np. brak zbyt wielu wersji językowych, brak szczegółowych objaśnień oraz stosunkowo długi czas odpowiedzi supportu. W związku z czym wielu obcokrajowców zakładając firmę w Polsce wciąż korzysta z usług pełnomocnika. Nawet jeśli samemu założy się działalność to tak czy tak wsparcie doświadczonego biura rachunkowego jest wysoce rekomendowane, dla osób, które stawiają pierwsze kroki w prowadzeniu działalności w Polsce.

Co należy wiedzieć planując założenie spółki w Polsce? Z całą pewnością, trzeba po prostu zapoznać się z zaletami i wadami posiadania spółki. Należy poznać prawa i obowiązki wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej w tej formie. Na przykład należy liczyć się z koniecznością wniesienia kapitału zakładowego o minimalnej wartości 5000zł. Poza tym, należy wiedzieć, że udziałowcy stawiający z spółkę z o.o. ponoszą odpowiedzialność tylko do wysokości kapitału. Istotna informacja z punktu widzenia cudzoziemców planujących założenie działalności w Polsce jest taka, że zarówno udziałowcy jak zarząd spółki swobodnie może być reprezentowany przez obcokrajowców.

Cudzoziemcy mogą zakładać działalność gospodarczą w Polsce pod warunkiem posiada zezwolenia na stały pobyt, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenie na pobyt z zamiarem kształcenia. Poza tym, dla niektórych pomocna może być Karta Polaka lub związek małżeński z obywatelem Polski.

More Articles for You

System podatkowy w Danii – informacje dla przedsiębiorców i pracowników

System podatkowy w Danii uchodzi za jeden z najbardziej rozbudowanych i zarazem przejrzystych w Europie. Choć słynie z wysokich obciążeń …

Nowoczesne technologie w branży obuwniczej

W dzisiejszym świecie zakupy obuwia coraz częściej przenoszą się do internetu, a klienci oczekują wygody i precyzji w doborze produktów. …

Ortomedico.pl – realizacja zamówień NFZ na wyroby medyczne bez wychodzenia z domu

Dostęp do wyrobów medycznych jest kluczowy dla osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami. Dzięki platformie Ortomedico.pl, pacjenci mają teraz możliwość …

Dlaczego warto inwestować w dystrybutory wody do biura?

Woda pitna, będąca niezbędnym elementem codziennego życia, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Dlatego nowoczesny dystrybutor wody …

Jak zadbać o wyroby gumowe w przemyśle, aby służyły nam dłużej?

W przemyśle wyroby gumowe są nieodzownym elementem wielu maszyn i urządzeń, pełniąc kluczowe funkcje od uszczelniania po amortyzację. Ich odpowiednia …

Dlaczego warto zdecydować się na sprzedaż książek do skupu?

Skup książek to coraz popularniejsza opcja dla osób, które chcą pozbyć się starych, niepotrzebnych książek. Dzięki rozwojowi rynku wtórnego, sprzedaż …