Zawieszenie działalności gospodarczej – kiedy się na nie zdecydować?

Co zrobić, jeśli z jakichś powodów zostałeś zmuszony do chwilowego wstrzymania prowadzonej przez Ciebie firmy, a jednocześnie nie chcesz zamykać jej na stałe? W takiej sytuacji możesz skorzystać z mechanizmu, którym jest zawieszenie działalności gospodarczej. Jak czynność ta wygląda w praktyce i kiedy opłaca się z niej skorzystać? Wyjaśniamy!

Kiedy warto zawiesić działalność gospodarczą?

Głównym benefitem, jakie oferuje zawieszenie działalności są „wakacje podatkowe” oraz szereg różnego rodzaju ulg, oraz uproszczeń związanych z rozliczeniami podatkowymi. Zawieszenie działalności może przynieść wymierne korzyści w przypadku, gdy:

 • Jako właściciel firmy z różnych powodów nie możesz przeznaczyć wystarczającej ilości czasu na jej prowadzenie. Jednym z częstych powodów takiej sytuacji jest łączenie pracy na etacie z rozwijaniem własnego przedsiębiorstwa.
 • Prowadzony przez Ciebie biznes ma sezonowy charakter. Przykładowo, jeśli oferujesz usługi jako operator pompy do betonu, to możesz pracować tylko powyżej określonej temperatury. Dlatego też okres zimowy wiąże się zazwyczaj z przestojem, podczas którego uzyskanie przychodów jest niemożliwe. Wraz z nastaniem kolejnego sezonu roboczego wystarczy tylko złożyć wniosek o odwieszenie działalności.
 • Otrzymałeś propozycję pracy w pełnym wymiarze godzin w momencie, w którym prowadzisz własną firmę.
 • Pojawiły się inne, niedające się przewidzieć wcześniej okoliczności, w których przysłowiową „ostatnią deską ratunku” stanie się zawieszenie działalności gospodarczej. 2020 rok przyniósł dla wielu polskich przedsiębiorców niemiłą niespodziankę w postaci pandemii COVID-19 oraz związanego z nią kompletnego lockdown’u. Wiele biznesów z dnia na dzień straciło wtedy źródła swoich przychodów. Zawieszenie działalności pozwala w takim wypadku na zminimalizowanie stałych kosztów i przeczekanie trudnej sytuacji gospodarczej.

W kolejnym akapicie podpowiemy, jak zawiesić działalność gospodarczą oraz jakie dokumenty będą w tym celu niezbędne.

Zawieszenie działalności. Poradnik krok po kroku

Zawieszenie działalności gospodarczej możliwe jest na kilka różnych sposobów. Możesz dokonać tego osobiście podczas wizyty w urzędzie gminy, listownie, udzielając pełnomocnictwa oraz elektronicznie.

Decydując się na zawieszenie działalności poprzez fizyczne złożenie wniosku niezbędne będzie wypełnienie formularza CEIDG-1. We wniosku podajemy dane swoje oraz prowadzonej firmy. W rubryce „01. Rodzaj wniosku” zaznaczamy pozycję „3 – wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej”.

Zawieszenie działalności prowadzonej w formie spółki wiąże się dodatkowo z obowiązkiem złożenia wniosku „CEIDG-SC”.

Jak zawiesić działalność gospodarczą przez internet? W tym celu niezbędne będzie skorzystanie z Profilu Zaufanego. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, to założenie go zajmie Ci kilka minut. Następnie niezbędne będzie założenie konta na platformie CEIDG oraz późniejsza aktywacja go. W kolejnych krokach musisz wypełnić wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej, podpisać go swoim Profilem Zaufanym, a następnie wysłać.

Warto wiedzieć, że nim zdecydujemy się na zawieszenie działalności gospodarczej możemy rozważyć dofinansowanie dla firm w postaci pożyczki lub kredytu. Takie rozwiązanie warto wziąć jednak pod uwagę tylko wtedy, gdy wiemy, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Wspomniana pożyczka dla firm może sprawdzić się np. wtedy, gdy nasze trudności finansowe mają jedynie chwilowy charakter lub gdy potrzebujemy środków na inwestycje, opłacenie zaległych faktur czy należności względem ZUS lub US.

Zawieszenie działalności a ZUS

Przerwa w prowadzeniu firmy powoduje wyrejestrowanie z ZUS. Nie musisz dodatkowo wypełniać innych wniosków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie przygotuje jeden z trzech formularzy:

 • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek,
 • ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą oraz wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób współpracujących,
 • ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej – osoby prowadzącej działalność gospodarczą oraz osoby współpracującej.

Wypełnienie ZUS ZCNA może okazać się konieczne, jeśli w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa ubezpieczasz członków rodziny. Konieczne będzie również wypełnienie ZUS ZWUA, jeśli przed zawieszeniem działalności nastąpiło rozwiązanie umów z zatrudnianymi pracownikami.

Jak wygląda zawieszenie działalności a ZUS na polu finansowym? Podczas przerwy w prowadzeniu firmy przedsiębiorca zostaje zwolniony z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne oraz społeczne. Jednakże, jeśli zawieszenie działalności gospodarczej nastąpi w trakcie miesiąca, to niezbędne będzie opłacenie składki zdrowotnej za cały ten miesiąc, a składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do przepracowanych w tym miesiącu dni.

Zawieszenie działalności a VAT

W momencie, w którym nastąpi przerwa w prowadzeniu firmy, podatnik nie musi składać deklaracji VAT-7/VAT-7K. Nie będzie również konieczne wysyłanie pliku kontrolnego JPK_VAT. Należy pamiętać, że jeśli zawieszenie działalności gospodarczej nastąpi w trakcie trwania miesiąca, to niezbędne będzie złożenie deklaracji za cały miesiąc. Dodatkowo, jeśli w trakcie okresu zawieszenia działalności wystąpią czynności, które narzucają obowiązki związane z VAT, to konieczne będzie złożenie deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz JPK_VAT. Należą do nich między innymi:

 • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub ich sprzedaż;
 • korekta proporcji VAT;
 • prawo do odliczenia podatku;
 • dokonanie korekty dotyczącej poprzednich deklaracji VAT-7/VAT-7K;

Zawieszenie działalności trwające co najmniej 6 miesięcy skutkuje wykreśleniem z rejestru podatników VAT.

Zawieszona działalność a PIT

„Zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z wpłacania zaliczek na poczet podatku dochodowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz opłacania karty podatkowej. Zwolnienie występuje tylko w okresie, w którym doszło do zawieszenia działalności. Dodatkowo zawieszenie działalności (nawet na okres dłuższy niż pełny rok podatkowy) nie zwalnia z obowiązku złożenia zeznania rocznego” – wyjaśnia specjalista z https://www.aasadlabiznesu.pl/

Zawieszenie działalności a pracownicy

W związku z tym, że zawieszenie działalności gospodarczej możliwe jest tylko w przypadku niezatrudniania pracowników w formie umowy o pracę oraz pozaumownych stosunków pracy, to niezbędne jest wcześniejsze rozwiązanie lub samoczynne wygaśnięcie powyższych umów. Może to nieść ze sobą konieczność wyrejestrowania pracowników, korzystając z formularza ZUS ZWUA. Polskie prawo przewiduje również sytuację, w której zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwe, jeśli pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, co regulują odrębne przepisy.

Wznowienie działalności gospodarczej

Proces przywrócenia przedsiębiorstwa do normalnego trybu pracy jest relatywnie prosty i zajmuje niewiele czasu. Wznowienie działalności gospodarczej wymaga ponownego wypełnienia wniosku CEIDG-1. Wypełniamy go podobnie jak wcześniej, lecz tym razem w rubryce „01. Rodzaj wniosku” zaznaczamy pozycję „4 – wniosek o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej”. Składanie wniosku możliwe jest zarówno fizycznie, jak i drogą elektroniczną. Wznowienie działalności gospodarczej nastąpi nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku.

More Articles for You

Jak sprzedać mieszkanie w parę dni?

Odziedziczyłeś mieszkanie lub wyprowadzasz się do innego kraju? Sprawdź, w jaki sposób można sprzedać nieruchomość w rekordowo krótkim czasie! 1. …

Jak i gdzie wziąć najtańszy kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom? Poradnik i ranking kredytów hipotecznych 2021

Porównywarka kredytów hipotecznych Kredyt hipoteczny może pomóc w spełnieniu marzeń o zakupie mieszkania lub budowie domu. Gdzie wziąć najtańszy kredyt …

Czy Polacy mają problem z zadłużaniem się?

Od 2019 roku osoby, które czują się poszkodowane w związku z przestępstwami finansowymi, mogą zgłosić się do nowopowstałej instytucji, którą …

Polski księgowy dla zagranicznych firm – co oferuje?

Coraz więcej zagranicznych firm wkracza na polski rynek. Zawiłe przepisy księgowe mogą być wtedy dużym wyzwaniem. Jak łatwiej prowadzić firmę …

Unikalne zegarki prosto z Włoch – Meccaniche Veneziane

Każdy nowoczesny oraz dbający o siebie mężczyzna powinien mieć w swojej szafie chociaż jeden zegarek, przeznaczony nie tylko na wielkie …

Pożyczka pozabankowa, dlaczego warto się o nią starać?

O pożyczkę starać się można składając wniosek nie tylko w banku. Na rynku finansowym funkcjonują również inne podmioty, które w …