Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę na nowe środki?

Dysponujesz nadwyżką finansową i chcesz, aby pieniądze pracowały na twój zysk? Pomyśl o uruchomieniu lokaty na nowe środki. Nie możesz jednak pozwolić na to, aby ulokować kapitał w przypadkowym produkcie finansowym. Sprawdź, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, aby podjęta decyzja była słuszna.

Już od dobrych kilku lat oprocentowanie lokat pozostaje na dość niskim poziomie. Dlatego banki robią wszystko, aby zachęcić klientów do uruchamiania tego typu produktów. Jedną z opcji jest lokata na nowe środki – często proponowana na atrakcyjniejszych warunkach w porównaniu ze standardową ofertą.

Lokata na nowe środki – jak działa?

Lokata na nowe środki działa na identycznej zasadzie jak pozostałe tego typu produkty. Istotą jest możliwość pomnażania zysków o odsetki wyliczane na podstawie obowiązującego oprocentowania. Jednak w tym przypadku znaczenie ma to, że tego typu produkt jest przeznaczony wyłącznie dla określonej grupy osób tj. dysponujących nowymi środkami.

Zatem co oznaczają „nowe środki”? Chociaż każdy bank może mieć własną definicję, zwykle przyjmuje się, że jest to różnica między sumą zgromadzonych pieniędzy w momencie składania wniosku a sumą pieniędzy w dniu przeprowadzania weryfikacji salda.

Dobra lokata na nowe środki – jak ją wybrać?

Lokata na nowe środki, podobnie jak każda inna lokata, powinna spełniać kilka kluczowych warunków. Podczas wyboru konkretnego produktu finansowego należy zwrócić uwagę m.in. na:

  • wysokość oferowanego oprocentowania,
  • czas trwania lokaty,
  • minimalną / maksymalną wysokość depozytu,
  • konieczność założenia rachunku osobistego.

Warto przy tym podkreślić, że niektóre banki proponują znacznie wyższe oprocentowanie lokat na nowe środki dla klientów posiadających konto osobiste w danej instytucji.

Przykład. Załóżmy, że promocyjna lokata na nowe środki oprocentowana jest na poziomie 0,8% w skali roku. Osoby mające rachunek osobisty zyskają jeszcze więcej – oprocentowanie rośnie do 1% w skali roku.

Zanim jednak zdecydujesz się założyć rachunek bankowy, poznaj koszty związane z jego prowadzeniem. Może się bowiem okazać, że wydatki z tego tytułu przewyższą wysokość możliwych do wypracowania odsetek. Jeżeli bank proponuje natomiast darmowe konto osobiste, warto je założyć w celu podniesienia wysokości oprocentowania lokaty.

Lokata na nowe środki – czy warto?

Zastanawiasz się, czy lokata na nowe środki to rzeczywiście dobry wybór? Na korzyść tego produktu bankowego przemawiają m.in. takie argumenty jak:

  • atrakcyjny zysk w krótkim czasie – taka lokata ma wyższe oprocentowanie, ale krótki czas trwania,
  • większa dostępność – zwykle tego typu produkty mają ustaloną niską kwotę minimalną, np. na poziomie 500 zł, więc z tego typu lokat może skorzystać więcej osób,
  • kapitalizacja na koniec okresu – motywuje to do efektywnego oszczędzania.

Lokata na nowe środki może okazać się korzystna. Wszystko jednak zależy od tego, na jaki produkt się zdecydujesz. Dlatego warto porównać wiele ofert i wybrać opcję najlepiej wpisującą się w oczekiwania.

More Articles for You

Dlaczego warto inwestować w dystrybutory wody do biura?

Woda pitna, będąca niezbędnym elementem codziennego życia, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Dlatego nowoczesny dystrybutor wody …

Jak zadbać o wyroby gumowe w przemyśle, aby służyły nam dłużej?

W przemyśle wyroby gumowe są nieodzownym elementem wielu maszyn i urządzeń, pełniąc kluczowe funkcje od uszczelniania po amortyzację. Ich odpowiednia …

Dlaczego warto zdecydować się na sprzedaż książek do skupu?

Skup książek to coraz popularniejsza opcja dla osób, które chcą pozbyć się starych, niepotrzebnych książek. Dzięki rozwojowi rynku wtórnego, sprzedaż …

Jak znaleźć tani projekt dla swojego przyszłego domu?

Szukanie sposobów na oszczędność podczas budowy własnego domu jest kluczowe dla wielu osób pragnących posiadać własny kąt bez nadmiernego obciążania …

Kluczowe Elementy Wzornictwa Przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe to szerokie pojęcie, które odnosi się do procesu tworzenia produktów w sposób estetyczny, a zarazem funkcjonalny. Projektowanie produktów …

Co to są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe są powszechnie spotykane w wielu miejscach, takich jak biurowce, centra handlowe czy parki. Są to urządzenia, które umożliwiają …