Ile czasu zajmuje wdrożenie systemu ERP?

Czy wdrożenie systemu ERP trwa długo? Implementacją tego typu rozwiązań z roku na rok zainteresowanych jest coraz więcej firm. Coraz częściej osoby odpowiedzialne za projekt wdrożeniowy w tych firmach pytają, ile będą musiały czekać, aby w pełni zacząć korzystać z funkcjonalności systemu.

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak przebiega wdrożenie oprogramowania ERP.
  • Co wpływa na jego czasu.
  • Ile czasu zajmuje zwykle cały proces.

Jak przebiega wdrożenie systemu ERP?

Implementacja oprogramowania do planowania zasobów przedsiębiorstwa to tak naprawdę jeden z kilku złożonych etapów składających się na wdrożenie systemu ERP. Najbardziej popularna metodyka wdrożeniowa sure step zakłada:

  1. Diagnozę potrzeb i oczekiwań Klienta, na podstawie których powstaje indywidualna oferta.
  2. Analizę procesów, możliwości i wymagań w firmie.
  3. Przygotowanie projektu wdrożenia – zestawienie standardu systemu z koniecznymi modyfikacjami oraz przedstawienie klientowi podstawowych procesów w systemie.
  4. Programowanie, czyli budowa środowiska cyfrowego – interfejsów, komponentów systemu, poszczególnych funkcjonalności itd.
  5. Przeprowadzenie testów i szkoleń: testy i szkolenia dla wybranych użytkowników końcowych.o
  6. Uruchomienie systemu ERP i opiekę serwisową.
  7. Uruchomienia połączonego z testami i szkoleniem pracowników z obsługi oprogramowania.

Etapy wykonuje się krok po kroku, aby uzyskać pożądane na wstępie efekty.

Co wpływa na czas wdrożenia?

Kluczową w całym procesie jest analiza przedwdrożeniowa. Tylko definiując dokładnie potrzeby, wymagania oraz możliwości klienta da się maksymalnie skrócić czas wdrożenia, unikając błędów i poprawek. Każde z nich wydłużają bowiem proces, generując dodatkowe koszty.

Na czas wdrożenia systemu ERP wpływa także wybór modelu oprogramowania. Decydując się na gotowe rozwiązania w chmurze (cloud), szybciej otrzymujemy dostęp do oprogramowania. Model on-premises wymaga większych nakładów czasowych i finansowych, daje jednak pełną niezależność oraz możliwość indywidualnego rozbudowywania systemu.

Ile czasu zajmuje wdrożenie systemu ERP?

W teorii przyjmuje się, że wdrożenie systemu ERP w przedsiębiorstwie trwa średnio około 12 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że systemy klasy ERP posiadają bardzo różny stopień zróżnicowania, który może skracać lub wydłuży prace.

Ważna w całym procesie jest także komunikacja na linii dostawca – klient. Zaangażowanie, otwartość i dobre chęci obu stron zawsze pomagają sprawniej przeprowadzić analizę, szybciej przechodząc do implementacji oprogramowania oraz jego testów.

More Articles for You

Kluczowe Elementy Wzornictwa Przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe to szerokie pojęcie, które odnosi się do procesu tworzenia produktów w sposób estetyczny, a zarazem funkcjonalny. Projektowanie produktów …

Co to są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe są powszechnie spotykane w wielu miejscach, takich jak biurowce, centra handlowe czy parki. Są to urządzenia, które umożliwiają …

Rodzaje faktoringu wierzytelnościowego: poznaj różne podejścia do finansowania Twojej firmy

Faktoring wierzytelnościowy to popularna metoda finansowania, która umożliwia firmom skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie płynności finansowej. Istnieje jednak wiele rodzajów …

Etapy planowania konferencji. O czym należy pamiętać?

Organizacja konferencji jest złożonym procesem, który wymaga starannego planowania i koordynacji wielu elementów. W tym artykule omówimy kluczowe kroki, które …

Roczne rozliczenie w Danii nie jest skomplikowane. Jak je zrealizować?

Rozliczenie roczne w Danii może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest dość proste, jeśli zna się odpowiednie kroki. W …

Dlaczego zdecydować się na wynajem mieszkania na potrzeby filmu? Zapoznaj się z 5 argumentami.

Wynajmowanie swojego mieszkania pod film to coraz popularniejsza opcja dla właścicieli nieruchomości. Dlaczego warto skorzystać z tej możliwości? W artykule …