Ile czasu zajmuje wdrożenie systemu ERP?

Czy wdrożenie systemu ERP trwa długo? Implementacją tego typu rozwiązań z roku na rok zainteresowanych jest coraz więcej firm. Coraz częściej osoby odpowiedzialne za projekt wdrożeniowy w tych firmach pytają, ile będą musiały czekać, aby w pełni zacząć korzystać z funkcjonalności systemu.

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak przebiega wdrożenie oprogramowania ERP.
  • Co wpływa na jego czasu.
  • Ile czasu zajmuje zwykle cały proces.

Jak przebiega wdrożenie systemu ERP?

Implementacja oprogramowania do planowania zasobów przedsiębiorstwa to tak naprawdę jeden z kilku złożonych etapów składających się na wdrożenie systemu ERP. Najbardziej popularna metodyka wdrożeniowa sure step zakłada:

  1. Diagnozę potrzeb i oczekiwań Klienta, na podstawie których powstaje indywidualna oferta.
  2. Analizę procesów, możliwości i wymagań w firmie.
  3. Przygotowanie projektu wdrożenia – zestawienie standardu systemu z koniecznymi modyfikacjami oraz przedstawienie klientowi podstawowych procesów w systemie.
  4. Programowanie, czyli budowa środowiska cyfrowego – interfejsów, komponentów systemu, poszczególnych funkcjonalności itd.
  5. Przeprowadzenie testów i szkoleń: testy i szkolenia dla wybranych użytkowników końcowych.o
  6. Uruchomienie systemu ERP i opiekę serwisową.
  7. Uruchomienia połączonego z testami i szkoleniem pracowników z obsługi oprogramowania.

Etapy wykonuje się krok po kroku, aby uzyskać pożądane na wstępie efekty.

Co wpływa na czas wdrożenia?

Kluczową w całym procesie jest analiza przedwdrożeniowa. Tylko definiując dokładnie potrzeby, wymagania oraz możliwości klienta da się maksymalnie skrócić czas wdrożenia, unikając błędów i poprawek. Każde z nich wydłużają bowiem proces, generując dodatkowe koszty.

Na czas wdrożenia systemu ERP wpływa także wybór modelu oprogramowania. Decydując się na gotowe rozwiązania w chmurze (cloud), szybciej otrzymujemy dostęp do oprogramowania. Model on-premises wymaga większych nakładów czasowych i finansowych, daje jednak pełną niezależność oraz możliwość indywidualnego rozbudowywania systemu.

Ile czasu zajmuje wdrożenie systemu ERP?

W teorii przyjmuje się, że wdrożenie systemu ERP w przedsiębiorstwie trwa średnio około 12 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że systemy klasy ERP posiadają bardzo różny stopień zróżnicowania, który może skracać lub wydłuży prace.

Ważna w całym procesie jest także komunikacja na linii dostawca – klient. Zaangażowanie, otwartość i dobre chęci obu stron zawsze pomagają sprawniej przeprowadzić analizę, szybciej przechodząc do implementacji oprogramowania oraz jego testów.

More Articles for You

Dlaczego warto inwestować w dystrybutory wody do biura?

Woda pitna, będąca niezbędnym elementem codziennego życia, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Dlatego nowoczesny dystrybutor wody …

Jak zadbać o wyroby gumowe w przemyśle, aby służyły nam dłużej?

W przemyśle wyroby gumowe są nieodzownym elementem wielu maszyn i urządzeń, pełniąc kluczowe funkcje od uszczelniania po amortyzację. Ich odpowiednia …

Dlaczego warto zdecydować się na sprzedaż książek do skupu?

Skup książek to coraz popularniejsza opcja dla osób, które chcą pozbyć się starych, niepotrzebnych książek. Dzięki rozwojowi rynku wtórnego, sprzedaż …

Jak znaleźć tani projekt dla swojego przyszłego domu?

Szukanie sposobów na oszczędność podczas budowy własnego domu jest kluczowe dla wielu osób pragnących posiadać własny kąt bez nadmiernego obciążania …

Kluczowe Elementy Wzornictwa Przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe to szerokie pojęcie, które odnosi się do procesu tworzenia produktów w sposób estetyczny, a zarazem funkcjonalny. Projektowanie produktów …

Co to są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe są powszechnie spotykane w wielu miejscach, takich jak biurowce, centra handlowe czy parki. Są to urządzenia, które umożliwiają …