Ile czasu zajmuje wdrożenie systemu ERP?

Czy wdrożenie systemu ERP trwa długo? Implementacją tego typu rozwiązań z roku na rok zainteresowanych jest coraz więcej firm. Coraz częściej osoby odpowiedzialne za projekt wdrożeniowy w tych firmach pytają, ile będą musiały czekać, aby w pełni zacząć korzystać z funkcjonalności systemu.

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak przebiega wdrożenie oprogramowania ERP.
  • Co wpływa na jego czasu.
  • Ile czasu zajmuje zwykle cały proces.

Jak przebiega wdrożenie systemu ERP?

Implementacja oprogramowania do planowania zasobów przedsiębiorstwa to tak naprawdę jeden z kilku złożonych etapów składających się na wdrożenie systemu ERP. Najbardziej popularna metodyka wdrożeniowa sure step zakłada:

  1. Diagnozę potrzeb i oczekiwań Klienta, na podstawie których powstaje indywidualna oferta.
  2. Analizę procesów, możliwości i wymagań w firmie.
  3. Przygotowanie projektu wdrożenia – zestawienie standardu systemu z koniecznymi modyfikacjami oraz przedstawienie klientowi podstawowych procesów w systemie.
  4. Programowanie, czyli budowa środowiska cyfrowego – interfejsów, komponentów systemu, poszczególnych funkcjonalności itd.
  5. Przeprowadzenie testów i szkoleń: testy i szkolenia dla wybranych użytkowników końcowych.o
  6. Uruchomienie systemu ERP i opiekę serwisową.
  7. Uruchomienia połączonego z testami i szkoleniem pracowników z obsługi oprogramowania.

Etapy wykonuje się krok po kroku, aby uzyskać pożądane na wstępie efekty.

Co wpływa na czas wdrożenia?

Kluczową w całym procesie jest analiza przedwdrożeniowa. Tylko definiując dokładnie potrzeby, wymagania oraz możliwości klienta da się maksymalnie skrócić czas wdrożenia, unikając błędów i poprawek. Każde z nich wydłużają bowiem proces, generując dodatkowe koszty.

Na czas wdrożenia systemu ERP wpływa także wybór modelu oprogramowania. Decydując się na gotowe rozwiązania w chmurze (cloud), szybciej otrzymujemy dostęp do oprogramowania. Model on-premises wymaga większych nakładów czasowych i finansowych, daje jednak pełną niezależność oraz możliwość indywidualnego rozbudowywania systemu.

Ile czasu zajmuje wdrożenie systemu ERP?

W teorii przyjmuje się, że wdrożenie systemu ERP w przedsiębiorstwie trwa średnio około 12 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że systemy klasy ERP posiadają bardzo różny stopień zróżnicowania, który może skracać lub wydłuży prace.

Ważna w całym procesie jest także komunikacja na linii dostawca – klient. Zaangażowanie, otwartość i dobre chęci obu stron zawsze pomagają sprawniej przeprowadzić analizę, szybciej przechodząc do implementacji oprogramowania oraz jego testów.

More Articles for You

Jaki program do wypożyczalni wybrać? Praktyczny przewodnik dla właścicieli

Prowadzenie wypożyczalni – niezależnie od tego, czy chodzi o sprzęt sportowy, samochody, narzędzia czy rowery – wiąże się z koniecznością …

Koszty renowacji elewacji domu – co warto wiedzieć?

  Renowacja elewacji domu to inwestycja, której nie powinno się odkładać w nieskończoność. Zewnętrzny wygląd budynku nie tylko wpływa na …

System podatkowy w Danii – informacje dla przedsiębiorców i pracowników

System podatkowy w Danii uchodzi za jeden z najbardziej rozbudowanych i zarazem przejrzystych w Europie. Choć słynie z wysokich obciążeń …

Nowoczesne technologie w branży obuwniczej

W dzisiejszym świecie zakupy obuwia coraz częściej przenoszą się do internetu, a klienci oczekują wygody i precyzji w doborze produktów. …

Ortomedico.pl – realizacja zamówień NFZ na wyroby medyczne bez wychodzenia z domu

Dostęp do wyrobów medycznych jest kluczowy dla osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami. Dzięki platformie Ortomedico.pl, pacjenci mają teraz możliwość …

Dlaczego warto inwestować w dystrybutory wody do biura?

Woda pitna, będąca niezbędnym elementem codziennego życia, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Dlatego nowoczesny dystrybutor wody …