Ile kosztuje budowa domu? Ceny projektów, kosztorys budowlany

Ostatnio pisaliśmy o tym czym dokładnie zajmuje się i ile zarabia architekt. Dziś przyjrzymy sie bliżej kosztom wybudowania własnego domu. Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Ceny projektów domu: projekt gotowy i indywidualny

Jednym z pierwszych wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego jest projekt. Ile zarabia architekt dostarczający takie plany?

Koszty projektów domu uzależnione są głównie od ich typu oraz od samego budynku. Obecnie projekty można kupić w dwóch wariantach:

  • gotowe projekty domów,
  • indywidualne projekty domów.

Gotowe projekty są tańsze, ponieważ są one powielane przez biuro, mają też przygotowane wizualizacje domu, co na pewno pomaga wyobraźni. W tym przypadku projekt można nieco zmienić, lecz nie jest on przygotowywany na życzenie klienta. Koszty zaczynają się już od około 2 tysięcy złotych.

Indywidualne projekty domów są już droższe, ale tworzone są na indywidualne zamówienie. Średnia cena to około 90-120 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Koszty zawiera kosztorys budowlany

Jednym z głównych dokumentów, który stosowany jest w celu oceny kosztów budowy, jest kosztorys budowlany. Odnosi się on do zakresu robót na każdym etapie oraz do kosztów, jakie są z nimi związane.

Gdy kupuje się gotowy projekt, wtedy kosztorys budowlany często jest już do niego dodany. W przypadku projektu indywidualnego jest on przygotowywany osobno.

Zawarte w kosztorysie ceny odzwierciedlają wybrane materiały budowlane, dlatego też duże znaczenie ma technologia budowy domu, ale też jego metraż, stopień skomplikowania.

Szacuje się, że budowa domu to wydatek od około 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy do nawet około 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Budowa domu – system gospodarczy czy z firmą?

Koszty związane z budową domu warunkowane są również przez system budowy, jaki zostanie wybrany przez inwestora. Mogą być to:

  • system gospodarczy – samodzielna budowa, czyli prace prowadzone są we własnym zakresie,
  • budowa z firmą – prace powierzane są firmie specjalizującej się w budowie domów.

Najtańszy wariant to system gospodarczy, ponieważ wtedy nie trzeba ponosić kosztów związanych z robocizną. W efekcie można zaoszczędzić niekiedy nawet połowę ceny. Niestety, minusem jest czasochłonność i skomplikowanie robót, co powoduje, że nie każdy inwestor może pozwolić sobie na taką opcję.

More Articles for You

Kluczowe Elementy Wzornictwa Przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe to szerokie pojęcie, które odnosi się do procesu tworzenia produktów w sposób estetyczny, a zarazem funkcjonalny. Projektowanie produktów …

Co to są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe są powszechnie spotykane w wielu miejscach, takich jak biurowce, centra handlowe czy parki. Są to urządzenia, które umożliwiają …

Rodzaje faktoringu wierzytelnościowego: poznaj różne podejścia do finansowania Twojej firmy

Faktoring wierzytelnościowy to popularna metoda finansowania, która umożliwia firmom skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie płynności finansowej. Istnieje jednak wiele rodzajów …

Etapy planowania konferencji. O czym należy pamiętać?

Organizacja konferencji jest złożonym procesem, który wymaga starannego planowania i koordynacji wielu elementów. W tym artykule omówimy kluczowe kroki, które …

Roczne rozliczenie w Danii nie jest skomplikowane. Jak je zrealizować?

Rozliczenie roczne w Danii może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest dość proste, jeśli zna się odpowiednie kroki. W …

Dlaczego zdecydować się na wynajem mieszkania na potrzeby filmu? Zapoznaj się z 5 argumentami.

Wynajmowanie swojego mieszkania pod film to coraz popularniejsza opcja dla właścicieli nieruchomości. Dlaczego warto skorzystać z tej możliwości? W artykule …