Ile kosztuje budowa domu? Ceny projektów, kosztorys budowlany

Ostatnio pisaliśmy o tym czym dokładnie zajmuje się i ile zarabia architekt. Dziś przyjrzymy sie bliżej kosztom wybudowania własnego domu. Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Ceny projektów domu: projekt gotowy i indywidualny

Jednym z pierwszych wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego jest projekt. Ile zarabia architekt dostarczający takie plany?

Koszty projektów domu uzależnione są głównie od ich typu oraz od samego budynku. Obecnie projekty można kupić w dwóch wariantach:

  • gotowe projekty domów,
  • indywidualne projekty domów.

Gotowe projekty są tańsze, ponieważ są one powielane przez biuro, mają też przygotowane wizualizacje domu, co na pewno pomaga wyobraźni. W tym przypadku projekt można nieco zmienić, lecz nie jest on przygotowywany na życzenie klienta. Koszty zaczynają się już od około 2 tysięcy złotych.

Indywidualne projekty domów są już droższe, ale tworzone są na indywidualne zamówienie. Średnia cena to około 90-120 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Koszty zawiera kosztorys budowlany

Jednym z głównych dokumentów, który stosowany jest w celu oceny kosztów budowy, jest kosztorys budowlany. Odnosi się on do zakresu robót na każdym etapie oraz do kosztów, jakie są z nimi związane.

Gdy kupuje się gotowy projekt, wtedy kosztorys budowlany często jest już do niego dodany. W przypadku projektu indywidualnego jest on przygotowywany osobno.

Zawarte w kosztorysie ceny odzwierciedlają wybrane materiały budowlane, dlatego też duże znaczenie ma technologia budowy domu, ale też jego metraż, stopień skomplikowania.

Szacuje się, że budowa domu to wydatek od około 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy do nawet około 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Budowa domu – system gospodarczy czy z firmą?

Koszty związane z budową domu warunkowane są również przez system budowy, jaki zostanie wybrany przez inwestora. Mogą być to:

  • system gospodarczy – samodzielna budowa, czyli prace prowadzone są we własnym zakresie,
  • budowa z firmą – prace powierzane są firmie specjalizującej się w budowie domów.

Najtańszy wariant to system gospodarczy, ponieważ wtedy nie trzeba ponosić kosztów związanych z robocizną. W efekcie można zaoszczędzić niekiedy nawet połowę ceny. Niestety, minusem jest czasochłonność i skomplikowanie robót, co powoduje, że nie każdy inwestor może pozwolić sobie na taką opcję.

More Articles for You

Kluczowe elementy umowy z deweloperem: przewodnik dla Kupujących

Kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych zakupów w życiu każdego z nas. Właśnie dlatego decyzja ta musi być dobrze przemyślana, …

Praca jako kierowca autobusu miejskiego: wyzwania i możliwości

W dzisiejszych czasach, praca jako kierowca autobusu miejskiego może być satysfakcjonującym i dochodowym zajęciem. Ta profesja oferuje stabilność zatrudnienia oraz …

8 rad dla zdających egzamin na uprawnienia budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane to wymagający egzamin, który wymaga od kandydatów solidnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny budownictwa. Przygotowanie …

Wirtualne biuro – praca na odległość

Obecne czasy zmieniają sposób, w jaki prowadzimy nasze biznesy. Od zwyczajnych rozwiązań papierkowych do wirtualnych biur, wiele rzeczy zmieniło się …

Wirtualne Biuro – korzyści i wymagania prawne

Wirtualne biuro staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić swoją działalność bez konieczności wynajmowania fizycznego biura. Ta …

Kim jest kurator sądowy rodzinny i czym się zajmuje?

Jeśli rodzina lub jej członkowie wymagają odpowiedniego nadzoru, sąd może orzec wtedy nadzór kuratora rodzinnego. Zobacz najważniejsze informacje dotyczące pracy …