O pożyczkę starać się można składając wniosek nie tylko w banku. Na rynku finansowym funkcjonują również inne podmioty, które w sposób legalny zajmują się udzielaniem kredytów. Nie każdy jest przekonany, ale wiele osób chwali sobie współpracę z instytucjami pozabankowymi zwracając uwagę na to, że uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej jest znacznie prostsze niż w przypadku banku.
Czym są instytucje pozabankowe?
Instytucje pozabankowe, to podmioty pozabankowe, które zajmują się udzielaniem kredytów charakteryzujących się krótkim terminem spłaty. Pożyczka pozabankowa, zwana czasem także chwilówką udzielana jest ze środków własnych, którymi dysponuje instytucja. Są one pozyskane albo od właściciela lub od inwestorów. Podmioty te działają w pełni legalnie i zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, podlegają nadzorowi Polskiego Związku Instytucji Pozabankowych.
Korzystając z oferty instytucji pozabankowych należy zwrócić uwagę, że mają one obowiązek działać w oparciu o przepisy prawa dotyczące kredytu konsumenckiego. Zgodnie z zawartymi w nim przepisami muszą informować klientów w szczególności o wysokości rzeczywistej rocznej stopy procentowej, tzw. RRSO, naliczaniu odsetek, w ramach przyznanego limitu oraz pozostawić klientowi możliwość odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu podpisania umowy.
Wady i zalety pożyczek pozabankowych
Jak każde rozwiązanie, tak i pożyczki pozabankowe mają pewne wady oraz zalety. Wśród najczęściej wymienianych atutów jest duża dostępność. Podmioty zajmujące się udzielaniem kredytów dzięki ograniczeniu formalności i wymagań umożliwiają zaciągnięcie kredytu nawet osobom, którym tradycyjne banki odmówiły udzielenia pożyczki. Firmy te bardzo często prezentują swoją ofertę w Internecie i umożliwiają potencjalnym pożyczkobiorcom na wypełnienie wniosków bez względu na porę dnia. Wiele z nich obsługuje klientów także w weekendy czy święta, co pozwala uzyskać dostęp do dodatkowej gotówki nie tylko w wyznaczonych dniach i godzinach, jak ma to miejsce w przypadku banku.
Ograniczenie formalności do minimum sprawia, że równie szybko można wydać decyzję kredytową. Instytucje pozabankowe często reklamują się tym, że na rozpatrzenie wniosku potrzebują zaledwie kwadransa. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na szybszy dostęp do środków pieniężnych, szczególnie, że w przypadku tradycyjnych banków proces weryfikacji trwa czasem nawet kilka dni.
Niektórzy wskazują jednak, że szybkie pożyczki przez Internet posiadają wiele wad, wskazując, że wiążą się one z wysokimi opłatami i kosztami obsługi, krótkim terminem spłaty czy ograniczeniami w zakresie wysokości kredytu. Dla niektórych pożyczka pozabankowa jest jednak najlepszym, realnie dostępnym rozwiązaniem. Dlatego decydując się na zaciągnięcie jakiejkolwiek pożyczki, czy w banku, czy w instytucji pozabankowej, należy dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem.