Od 2019 roku osoby, które czują się poszkodowane w związku z przestępstwami finansowymi, mogą zgłosić się do nowopowstałej instytucji, którą jest tzw. Fundusz Sprawiedliwości. Jest on pomocny z tego względu, że rodacy mają tendencję do nadmiernego popadania w długi. Na nieszczęście robią to nawet wtedy, jeśli wiedzą, że nie będą umieli zwrócić pożyczonych środków. Czy istnieją jakieś zasady, o których warto pamiętać, gdy decydujemy się na pożyczkę? Artykuł został napisany przy współpracy z serwisem aplikacjabiznesowa.pl oferującym porównanie kredytu hipotetycznego w kilku banach.
Polacy chętnie korzystają z szybkich pożyczek
Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się monitorowaniem oraz analizą zadłużenia ludzi. Według informacji płynących z tego źródła, z roku na rok przybywa osób, które mają w stosunku do banków czy firm pożyczkowych jakieś zobowiązania. Dzieje się tak, bo znacznie częściej korzystamy z szybkich pożyczek online. Więcej takich firm współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej, a więc częściej można odkryć, jakie długi oraz na jakie sumy mają Polacy.
Chodzi też o to, że pożyczki bez BIK są udzielane niezwykle chętnie przez różne instytucje. Cieszą się one niemałą popularnością, a często oferują darmową pierwszą pożyczkę. Jest to rozwiązanie szczególnie dla osób już zadłużonych, bo ich zobowiązania nie są sprawdzane w bazie. Niemałą zaletą jest też to, że nie trzeba dostarczyć żadnych zaświadczeń i innych dokumentów. Wystarczy dostęp do internetu oraz dowód.
Jak pożyczać, by nie musieć dochodzić swoich praw w Funduszu Sprawiedliwości?
Korzystanie z pomocy Funduszu jest całkowicie darmowe, ale my także musimy znać pewne zasady, które pozwolą nam zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe. Oto kilka porad:
– sprawdźmy, czy na pewno jesteśmy w stanie spłacić zobowiązania,
– spośród wszystkich ofert wybierzmy tą najatrakcyjniejszą, a zarazem korzystną,
– upewnijmy się, że firma posiada wysoką wiarygodność,
– pożyczajmy takie sumy, które są nam niezbędne, więcej nie zawsze znaczy lepiej,
– dokładnie zapoznajmy się z wszystkimi dokumentami,
– w ciągu dwóch tygodni można odstąpić od wcześniej zawartej umowy, to nasze prawo.
Pożyczka dla zadłużonych może być dobra, jeśli będziemy pamiętać o tych zasadach. Są proste, ale naprawdę skuteczne.