Kody kreskowe w magazynie – poznaj rodzaje

Każdy z nas wie jak wyglądają kody kreskowe, ponieważ możemy je znaleźć praktycznie wszędzie. Widzimy je zarówno na towarach i produktach, jednak mało kto wie, że ich zastosowanie może być znacznie szersze. Po pierwsze należy wiedzieć, że kody kreskowe są niezwykle tanie, a jednocześnie są jednym z lepszych nośników danych o produkcie. Kod kreskowy to nic innego jak zwykły graficzny znak i zapis różnych kresek okraszonych cyframi.

Rodzaje kodów kreskowych, które wykorzystywane są na magazynie

Wykorzystywanie kodów kreskowych na magazynie, umożliwia pracę na zasadzie: First in, First out. W myśl tej reguły towar, który jako pierwszy trafił na magazyn, powinien go również jako pierwszy opuścić. Oznacza to, że kody kreskowe skutecznie eliminują pomyłki operatora magazynu. Do odczytu informacji wykorzystuje się wówczas specjalne skanery, które zwiększają wiarygodność odczytu. Są one szeroko stosowane w branży logistycznej, a konkretnie na magazynach. Jakie mamy więc rodzaje kodów kreskowych i jak się z nich korzysta na magazynie? Profesjonalne czytniki kodów znajdziesz na stronie https://general-id.pl/.

Nie mniej jednak, wykorzystuje się różnorodne rodzaje kodów. Będą się one różnić między sobą wymiarami, ale także detalami takimi jak np. ilość kodowanych znaków, czy szerokością kresek. Oznacza to, że aby prace magazynowe mogły przebiegać sprawnie na całym świecie, należało ustandaryzować system kodów kreskowych i zapewnić sprawną wymianę towarów, wprowadzono jednolity system GS1 na skalę światową. System ten obejmuje następujące rodzaje kodów:

  • EAN-8 to kod kreskowy, który zwykle zamieszczany jest na pojedynczych opakowaniach. Jest to skrócona wersja kodu, która składa się jedynie z 8 znaków. Sprawdzi się ona tam. gdzie nie zmieszczą się standardowe, trzynastoznakowe kody.
  • EAN-13 to tradycyjny i powszechnie stosowany kod kreskowy, który posiada 13 znaków. Również umieszcza się go na jednostkowych opakowaniach, a także na tych opakowaniach, które mają być transportowane np. kartony czy palety.
  • UPC-A.
  • UPC-E.
  • ITF-14.
  • GS1-128 – dawniej był on określany jako EAN-128. Ten kod kreskowy służy głównie do identyfikacji zbiorczych opakowań, które mają zostać przeznaczone do transportu jak np. skrzynie.
  • GS1 DataBar.
  • GS1 DataMatrix.
  • symboliki złożone.

Nie mniej jednak, obecnie na potrzeby magazynowe najczęściej wykorzystuje się kody EAN zarówno 8 jak i 3, a także sporadycznie kod GS1-128. Jak już zostało to powiedziane, kody kreskowe są nośnikiem informacji o danym produkcie. Warto więc wiedzieć, co oznaczają kolejne kombinacje cyfr. Tak więc:

  • trzy początkowe cyfry – informują na o kraju producenta. Nazywane są one prefiksem.
  • następne cztery cyfry – mówią nam kto jest producentem lub dystrybutorem produktów.
  • pięć kolejnych cyfr – informują o numerze produktu.
  • ostatnia cyfra – trzynasta jest jedynie cyfrą kontrolną, do jakości odczytu.

Jak wykorzystuje się kody kreskowe na magazynie?

Kody kreskowe na magazynie można wykorzystywać w różny sposób. Najczęściej stosuje się je:

  • w dokumentacji – wówczas umożliwiają one nie tylko szybką rejestrację dokumentów finansowych czy magazynowych, ale także tych z linii produkcyjnej. Warto także je wykorzystać w przypadku dokumentacji, która przechodzi przez rożne działy firmy i magazynu.
  • do oznaczenia miejsca składowania – wówczas umieszcza się je na drukowanych etykietach.
  • w procesach wysyłki – wówczas dzięki nim pracownicy mogą łatwiej identyfikować, a także szybciej kompletować asortyment w odniesieniu do list sprzedażowych.
  • przy procesie inwentaryzacji – kody kreskowe dają możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji online.
  • przy pracy z produktem – wówczas kody kreskowe dostarczą niezbędnych informacji o producencie czy dystrybutorze, a także o nazwie i kategorii produktu. Pracownicy dzięki nim dostaną także informacje o wadze, składzie czy nawet kolorze. W przypadku produktów leczniczych, kod EAN poinformuje także o zawartej substancji czynnej.

More Articles for You

Jak zadbać o wyroby gumowe w przemyśle, aby służyły nam dłużej?

W przemyśle wyroby gumowe są nieodzownym elementem wielu maszyn i urządzeń, pełniąc kluczowe funkcje od uszczelniania po amortyzację. Ich odpowiednia …

Dlaczego warto zdecydować się na sprzedaż książek do skupu?

Skup książek to coraz popularniejsza opcja dla osób, które chcą pozbyć się starych, niepotrzebnych książek. Dzięki rozwojowi rynku wtórnego, sprzedaż …

Jak znaleźć tani projekt dla swojego przyszłego domu?

Szukanie sposobów na oszczędność podczas budowy własnego domu jest kluczowe dla wielu osób pragnących posiadać własny kąt bez nadmiernego obciążania …

Kluczowe Elementy Wzornictwa Przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe to szerokie pojęcie, które odnosi się do procesu tworzenia produktów w sposób estetyczny, a zarazem funkcjonalny. Projektowanie produktów …

Co to są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe są powszechnie spotykane w wielu miejscach, takich jak biurowce, centra handlowe czy parki. Są to urządzenia, które umożliwiają …

Rodzaje faktoringu wierzytelnościowego: poznaj różne podejścia do finansowania Twojej firmy

Faktoring wierzytelnościowy to popularna metoda finansowania, która umożliwia firmom skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie płynności finansowej. Istnieje jednak wiele rodzajów …