Faktoring – co to jest i jak może pomóc Ci w prowadzeniu firmy?

Masz firmę i zdarza się, że klienci zapominają o zapłaceniu za wystawione przez Ciebie faktury? Poznaj faktoring online – dzięki niemu możesz uniknąć opóźnień w płatnościach faktur i poprawić płynność swoich finansów!

Na czym polega faktoring?

Faktoring jest rodzajem umowy, w ramach której faktor, czyli firma faktoringowa wykupuje wierzytelności od faktoranta, czyli od przedsiębiorcy, który wystawił faktury swoim klientom lub kontrahentom. Jak działa faktoring w praktyce?

Gdy przedsiębiorstwo wystawia fakturę za produkty czy usługi, wówczas przekazuje ją zarówno do klienta lub kontrahenta, jak i do firmy faktoringowej. Firma wypłaca wtedy przedsiębiorcy z góry określony procent kwoty na fakturze – zazwyczaj do 90%. Odbiorca faktury spłaca wtedy swój dług firmie świadczącej faktoring.

Zatem faktoring powoduje, że Twoja firma może „odmrozić” kwoty na fakturach, co sprawia, że możesz łatwiej zachować płynność finansową. Pieniądze otrzymuje się wtedy nawet następnego dnia po wystawieniu faktury.

Rodzaje faktoringu

Wyróżnia się dwa główne rodzaje faktoringu, które różnią się pomiędzy sobą kwestią przejęcia odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta lub klienta przedsiębiorstwa.

– Faktoring niepełny, czyli z regresem – w tym przypadku firma faktoringowa nie bierze odpowiedzialności za niewypłacalność, dlatego jest to rodzaj umowy polecany dla tych przedsiębiorców, którzy stale współpracują z tymi samymi, zaufanymi kontrahentami i klientami.

– Faktoring pełny, czyli bez regresu – w tym przypadku firma faktoringowa dodatkowo zabezpiecza swojego klienta przed niewypłacalnością kontrahentów i klientów, co powoduje, że przedsiębiorstwo jest specjalnie chronione. Usługa ta polecana jest wtedy, gdy przedsiębiorca często rozpoczyna współpracę z nowymi firmami, klientami.

Faktoring – kiedy warto go wybrać?

Usługa jak faktoring może być korzystnym wyborem dla każdej firmy, która chciałaby zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej, jaką może spowodować brak zapłaty za fakturę przez kontrahentów lub klientów.

Faktoring często wybierany jest w firmach, które wykorzystują kredyty kupieckie płatne w dłuższych terminach, wystawiają faktury z długim czasem płatności. Ponadto wybierają go także ci przedsiębiorcy, którym po prostu zależy na większym komforcie i bezpieczeństwie prowadzenia swojego biznesu.

More Articles for You

Kluczowe Elementy Wzornictwa Przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe to szerokie pojęcie, które odnosi się do procesu tworzenia produktów w sposób estetyczny, a zarazem funkcjonalny. Projektowanie produktów …

Co to są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe są powszechnie spotykane w wielu miejscach, takich jak biurowce, centra handlowe czy parki. Są to urządzenia, które umożliwiają …

Rodzaje faktoringu wierzytelnościowego: poznaj różne podejścia do finansowania Twojej firmy

Faktoring wierzytelnościowy to popularna metoda finansowania, która umożliwia firmom skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie płynności finansowej. Istnieje jednak wiele rodzajów …

Etapy planowania konferencji. O czym należy pamiętać?

Organizacja konferencji jest złożonym procesem, który wymaga starannego planowania i koordynacji wielu elementów. W tym artykule omówimy kluczowe kroki, które …

Roczne rozliczenie w Danii nie jest skomplikowane. Jak je zrealizować?

Rozliczenie roczne w Danii może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest dość proste, jeśli zna się odpowiednie kroki. W …

Dlaczego zdecydować się na wynajem mieszkania na potrzeby filmu? Zapoznaj się z 5 argumentami.

Wynajmowanie swojego mieszkania pod film to coraz popularniejsza opcja dla właścicieli nieruchomości. Dlaczego warto skorzystać z tej możliwości? W artykule …