Jednoosobowa firma w Szwecji – jak ją otworzyć jako obcokrajowiec?

Wielu Polaków emigrujących do Szwecji decyduje się na założenie tam własnej firmy. Najczęściej wybór pada na jednoosobową działalność gospodarczą. W jaki sposób można otworzyć ją jako obcokrajowiec?

Firma jednoosobowa w Szwecji

Enskild nӓringsidkare, czyli jednoosobowa firma w Szwecji to najpopularniejszy typ działalności gospodarczej w tym kraju. Stanowi ona bardzo częstą alternatywę dla zatrudnienia na etacie.

Przedsiębiorca zakładający działalność jednoosobową odpowiada za swój biznes w Szwecji swoim majątkiem prywatnym. Firma jednoosobowa nie posiada zatem osobowości prawnej.

Jak założyć jednoosobową firmę w Szwecji?

Aby założyć firmę jednoosobową w Szwecji, konieczne jest uzyskanie numeru statystycznego, a także numeru VAT. Numery te są nadawane przez szwedzki urząd skarbowy – Skatteverket.

Do uzyskania numerów należy przedstawić dokumenty jak:
– Wypełniony wniosek podatkowy dla zagranicznych przedsiębiorców,
– Kopia paszportu lub innego dokumentu tożsamości – poświadczona,
– Zaświadczenie wydane przez urząd podatkowy w Polsce i zaświadczenie wydane przez ZUS o braku zalegania z opłatami.

Konieczne jest również posiadanie pozwolenia na pobyt w Szwecji. Odpowiedni wniosek należy złożyć do Migrationsverket, czyli do urzędu do spraw migracji.

Warto pamiętać o tym, że polskie dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język szwedzki.

Uwaga! Za założenie firmy należy zapłacić – jest to koszt 1400 SEK (koron szwedzkich).

Firma jednoosobowa w Szwecji – podatki i księgowość

Jako że jednoosobowa firma w Szwecji nie ma osobowości prawnej, przedsiębiorca odpowiada za majątek firmy własnym majątkiem prywatnym. Dotyczące firmy podatki w Szwecji są rozliczane wspólnie z prywatnymi w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność mogą uzyskać zwolnienia z podatków i ulgi, by obniżyć swoje zobowiązania podatkowe.

Aby łatwiej prowadzić księgowość Szwecja, można skorzystać z usług polskich biur rachunkowych świadczących usługi dla obcokrajowców.

More Articles for You

Praca jako kierowca autobusu miejskiego: wyzwania i możliwości

W dzisiejszych czasach, praca jako kierowca autobusu miejskiego może być satysfakcjonującym i dochodowym zajęciem. Ta profesja oferuje stabilność zatrudnienia oraz …

8 rad dla zdających egzamin na uprawnienia budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane to wymagający egzamin, który wymaga od kandydatów solidnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny budownictwa. Przygotowanie …

Wirtualne biuro – praca na odległość

Obecne czasy zmieniają sposób, w jaki prowadzimy nasze biznesy. Od zwyczajnych rozwiązań papierkowych do wirtualnych biur, wiele rzeczy zmieniło się …

Wirtualne Biuro – korzyści i wymagania prawne

Wirtualne biuro staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić swoją działalność bez konieczności wynajmowania fizycznego biura. Ta …

Kim jest kurator sądowy rodzinny i czym się zajmuje?

Jeśli rodzina lub jej członkowie wymagają odpowiedniego nadzoru, sąd może orzec wtedy nadzór kuratora rodzinnego. Zobacz najważniejsze informacje dotyczące pracy …

Jakie korzyści daje upadłość konsumencka?

Procedura upadłości konsumenckiej gliwice używana jest obecnie coraz częściej. Jakie są jej najważniejsze korzyści z punktu widzenia dłużnika? Na czym …