Kto może zostać tłumaczem przysięgłym?

Tłumacz przysięgły jest konieczny wtedy, gdy należy przetłumaczyć ważne dokumenty. Czym dokładnie zajmuje się ten tłumacz? Kto może nim zostać? Jak kształtują się zarobki na takim stanowisku?

Tłumacz przysięgły – kto to jest?

Osoba pracująca jako tłumacz przysięgły zajmuje się przygotowywaniem przekładów uwierzytelnionych, określanych również jako przysięgłe. Ile kosztuje i kiedy jest potrzebny tego rodzaju tłumacz?

Do tłumacza przysięgłego należy zgłosić się wtedy, gdy konieczne jest pisemne lub ustne przełożenie ważnej dokumentacji, która pociąga za sobą również skutki prawne, na przykład jak:
– Akty notarialne,
– Pisma urzędowe,
– Pisma procesowe,
– Świadectwa szkolne,
– Dyplomy,
– Certyfikaty,
– Świadectwa pracy,
– Zaświadczenia.

Koszty związane z usługami tłumaczy przysięgłych są wyższe niż w przypadku tłumaczeń zwykłych. Zazwyczaj za jedną stronę tłumaczenia obejmującą 1125 znaków należy zapłacić cenę od około 40 zł, natomiast w przypadku mniej popularnych języków ceny mogą być nawet dwukrotnie wyższe.

Jak zdobyć uprawnienia tłumacza przysięgłego?

Praca w zawodzie tłumacza przysięgłego będzie wymagać odpowiednich kwalifikacji. Tłumacz języka szwedzkiego Warszawa jak zdobyć uprawnienia?

Aby pracować jako tłumacz przysięgły, należy w pierwszej kolejności spełnić poniższe warunki:
– Obywatelstwo polskie, krajów Unii Europejskiej lub EFTA,
– Znajomość języka polskiego,
– Ukończenie studiów wyższych,
– Pełna zdolność do prowadzenia czynności prawnych,
– Niekaralność za przestępstwa.

Osoba, która chciałaby rozpocząć karierę w tym zawodzie, powinna podejść do państwowego egzaminu z umiejętności tłumaczeniowych, który jest określany potocznie jako egzamin na tłumacza przysięgłego.

Egzamin ten składa się z dwóch części – pierwszej pisemnej i drugiej ustnej. By go zaliczyć, należy uzyskać pozytywne oceny z każdej z tych części.

Tłumacze, którzy uzyskali pozytywny wynik podczas egzaminu, otrzymują prawo do wykonywania zawodu i publikowani są na liście tłumaczy przysięgłych.

Aby uwierzytelniać swoje tłumaczenia, tłumacz przysięgły otrzymuje również pieczęć, na której znajdują się identyfikujące go dane. Ma on obowiązek przybijania pieczęci na tłumaczonych przez siebie dokumentach.

Ile zarabia tłumacz przysięgły?

Zarobki tłumacza przysięgłego są kształtowane głównie przez rodzaj języka, jakim się on posługuje.

Mniej zarabiają ci tłumacze, którzy wykorzystują w pracy języki popularne, na przykład angielski, niemiecki czy francuski, chociaż otrzymują oni więcej zleceń. Wyższe stawki mają natomiast tłumacze mniej znanych języków, przy czym u nich liczba zleceń jest niższa.

Średnio miesięczne zarobki tłumaczy przysięgłych kształtują się na poziomie od około 4,5 tys. zł do ponad 8 tys. zł. Ostateczne wynagrodzenie zależy jednak od rodzaju zleceń – prywatne, państwowe, liczby przyjmowanych zleceń oraz od indywidualnej szybkości w przekładzie.

Zatem to, ile zarabia tłumacz przysięgły, zależne jest od wielu czynników. W porównaniu z tłumaczem bez uprawnień jego zarobki są jednak wyższe, dlatego zdobycie takich kwalifikacji jest przyszłościową decyzją.

More Articles for You

Kluczowe Elementy Wzornictwa Przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe to szerokie pojęcie, które odnosi się do procesu tworzenia produktów w sposób estetyczny, a zarazem funkcjonalny. Projektowanie produktów …

Co to są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe są powszechnie spotykane w wielu miejscach, takich jak biurowce, centra handlowe czy parki. Są to urządzenia, które umożliwiają …

Rodzaje faktoringu wierzytelnościowego: poznaj różne podejścia do finansowania Twojej firmy

Faktoring wierzytelnościowy to popularna metoda finansowania, która umożliwia firmom skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie płynności finansowej. Istnieje jednak wiele rodzajów …

Etapy planowania konferencji. O czym należy pamiętać?

Organizacja konferencji jest złożonym procesem, który wymaga starannego planowania i koordynacji wielu elementów. W tym artykule omówimy kluczowe kroki, które …

Roczne rozliczenie w Danii nie jest skomplikowane. Jak je zrealizować?

Rozliczenie roczne w Danii może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest dość proste, jeśli zna się odpowiednie kroki. W …

Dlaczego zdecydować się na wynajem mieszkania na potrzeby filmu? Zapoznaj się z 5 argumentami.

Wynajmowanie swojego mieszkania pod film to coraz popularniejsza opcja dla właścicieli nieruchomości. Dlaczego warto skorzystać z tej możliwości? W artykule …