Kto może zostać tłumaczem przysięgłym?

Tłumacz przysięgły jest konieczny wtedy, gdy należy przetłumaczyć ważne dokumenty. Czym dokładnie zajmuje się ten tłumacz? Kto może nim zostać? Jak kształtują się zarobki na takim stanowisku?

Tłumacz przysięgły – kto to jest?

Osoba pracująca jako tłumacz przysięgły zajmuje się przygotowywaniem przekładów uwierzytelnionych, określanych również jako przysięgłe. Ile kosztuje i kiedy jest potrzebny tego rodzaju tłumacz?

Do tłumacza przysięgłego należy zgłosić się wtedy, gdy konieczne jest pisemne lub ustne przełożenie ważnej dokumentacji, która pociąga za sobą również skutki prawne, na przykład jak:
– Akty notarialne,
– Pisma urzędowe,
– Pisma procesowe,
– Świadectwa szkolne,
– Dyplomy,
– Certyfikaty,
– Świadectwa pracy,
– Zaświadczenia.

Koszty związane z usługami tłumaczy przysięgłych są wyższe niż w przypadku tłumaczeń zwykłych. Zazwyczaj za jedną stronę tłumaczenia obejmującą 1125 znaków należy zapłacić cenę od około 40 zł, natomiast w przypadku mniej popularnych języków ceny mogą być nawet dwukrotnie wyższe.

Jak zdobyć uprawnienia tłumacza przysięgłego?

Praca w zawodzie tłumacza przysięgłego będzie wymagać odpowiednich kwalifikacji. Tłumacz języka szwedzkiego Warszawa jak zdobyć uprawnienia?

Aby pracować jako tłumacz przysięgły, należy w pierwszej kolejności spełnić poniższe warunki:
– Obywatelstwo polskie, krajów Unii Europejskiej lub EFTA,
– Znajomość języka polskiego,
– Ukończenie studiów wyższych,
– Pełna zdolność do prowadzenia czynności prawnych,
– Niekaralność za przestępstwa.

Osoba, która chciałaby rozpocząć karierę w tym zawodzie, powinna podejść do państwowego egzaminu z umiejętności tłumaczeniowych, który jest określany potocznie jako egzamin na tłumacza przysięgłego.

Egzamin ten składa się z dwóch części – pierwszej pisemnej i drugiej ustnej. By go zaliczyć, należy uzyskać pozytywne oceny z każdej z tych części.

Tłumacze, którzy uzyskali pozytywny wynik podczas egzaminu, otrzymują prawo do wykonywania zawodu i publikowani są na liście tłumaczy przysięgłych.

Aby uwierzytelniać swoje tłumaczenia, tłumacz przysięgły otrzymuje również pieczęć, na której znajdują się identyfikujące go dane. Ma on obowiązek przybijania pieczęci na tłumaczonych przez siebie dokumentach.

Ile zarabia tłumacz przysięgły?

Zarobki tłumacza przysięgłego są kształtowane głównie przez rodzaj języka, jakim się on posługuje.

Mniej zarabiają ci tłumacze, którzy wykorzystują w pracy języki popularne, na przykład angielski, niemiecki czy francuski, chociaż otrzymują oni więcej zleceń. Wyższe stawki mają natomiast tłumacze mniej znanych języków, przy czym u nich liczba zleceń jest niższa.

Średnio miesięczne zarobki tłumaczy przysięgłych kształtują się na poziomie od około 4,5 tys. zł do ponad 8 tys. zł. Ostateczne wynagrodzenie zależy jednak od rodzaju zleceń – prywatne, państwowe, liczby przyjmowanych zleceń oraz od indywidualnej szybkości w przekładzie.

Zatem to, ile zarabia tłumacz przysięgły, zależne jest od wielu czynników. W porównaniu z tłumaczem bez uprawnień jego zarobki są jednak wyższe, dlatego zdobycie takich kwalifikacji jest przyszłościową decyzją.

More Articles for You

Otwarcie firmy w Holandii – formy działalności i jej rejestracja

Planujesz otwarcie własnego biznesu w Holandii? Zobacz, jakie formy działalności dostępne są w tym kraju i jak przebiega rejestracja firmy …

Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie?

Jakie jest wynagrodzenie kierowcy autobusu w Warszawie? Jakie są wymagania dotyczące pracy? Jak zostać kierowcą autobusu? W tym wpisie znajdziesz …

Dlaczego przy kupnie mieszkania warto skorzystać z usług doradcy?

W Polsce nadal kupno mieszkania jest o wiele bardziej popularne niż wynajem. Trudno się temu dziwić, skoro rata kredytu często …

Na czym polega produkcja koszulek z nadrukiem metodą sitodruku?

Sitodruk to jedna z najczęściej wybieranych technik znakowania koszulek oraz innych tekstyliów. Na czym dokładnie polega sitodruk? Jakie są jego …

Praca w Szwecji bez znajomości szwedzkiego – czy jest możliwa?

Czy język szwedzki jest niezbędny do tego, by pracować w Szwecji? W niektórych przypadkach jest nieodzowny, lecz nie zawsze posługiwanie …

Rozliczenie roczne firmy w Danii – podstawowe informacje.

Przedsiębiorca, który ma firmę w Danii, musi regularnie rozliczać się z rocznego podatku dochodowego, składać roczne zeznania podatkowe do rządu …