Faktura pro forma nie posiada ścisłej definicji w prawie finansowym. Jest to szczególny rodzaj dokumentu, z którym spotkał się prawdopodobnie każdy przedsiębiorca. W tym artykule wyjaśnimy, fakturowanie, kiedy wystawić fakturę do proformy, a także czym się charakteryzuje.
Czym jest faktura proforma
Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że faktura pro forma to dokument finansowy, który jest wystawiany dla formalności. Z reguły można go spotkać w charakterze załącznika do oferty handlowej lub formy wezwania do zapłaty. Wiele osób zastanawia się, czym jest faktura proforma kiedy wystawić fakturę VAT i na co zwrócić uwagę – omówimy to poniżej. Należy pamiętać, że faktura VAT bardzo przypomina fakturę proformę, dlatego można łatwo pomylić te dwa dokumenty. Warto dodać, że faktura proforma zawiera wszystkie elementy, które muszą być również na prawidłowo wystawionej fakturze VAT. Są to takie elementy jak: nazwy firm, dane stron transakcji, data wystawienia, numery NIP/PESEL oraz adresy. Faktura proforma musi też precyzyjnie definiować nazwę przedmiotu transakcji, sposób odbioru, termin płatności oraz ogólną kwotę należności. Wystawienie faktury pro forma nie obliguje jeszcze do zapłaty podatku VAT. Oznacza to, że nie rodzi ze sobą żadnych podatkowych konsekwencji, więc nie trzeba się o nic martwić. Wiele osób zastanawia się, czy fakturę proforma można płacić split payment. Niestety nie ma możliwości opłacenia faktury pro formy za pomocą tego mechanizmu, ponieważ taka faktura nie jest dowodem zawarcia transakcji. Warto jednocześnie podkreślić, że w rozumieniu przepisów ustawy VAT faktura proforma nie może być zakwalifikowana jako faktura.
Cechy faktury proforma
Potwierdzenie kwoty do zapłaty oraz akceptacji transakcji przez kontrahenta jest oczywiście główną funkcją faktury pro forma. Należy pamiętać, że nie jest to dowód dokonanej sprzedaży oraz innych operacji gospodarczych. Wzór faktury pro forma można bez większego problemu znaleźć na portalach internetowych odwiedzanych przez przedsiębiorców. Podstawą do rozliczeń z Urzędem Skarbowym jest jedynie faktura VAT. Faktura VAT to przede wszystkim dokument sprzedaży towaru. Warto mieć na uwadze, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury VAT. W co najmniej dwóch egzemplarzach powinna być wystawiona faktura VAT. Na podstawie prawidłowo wystawionej faktury VAT można dochodzić swoich praw na drodze sądowej w przypadku nieuczciwych kontrahentów. Dodatkowo na tej podstawie możliwe jest rozliczenie podatku VAT. Dopisek „Faktura VAT” nie jest obecnie wymagany na fakturze VAT, ponieważ wystarczająca jest sama nazwa „Faktura”. Zarówno faktura pro forma, jak i faktura VAT cechują się dokładnie tymi samymi elementami. Jednak faktura proforma to tylko dokument informacyjny.