Ceny żywności w górę – co powoduje podwyżki w 2022?

W ostatnim czasie ceny żywności poszły znacznie w górę i nie zatrzymała ich nawet zerowa stawka podatku VAT. Według danych podanych przez GUS inflacja konsumencka w maju 2022 roku znalazła się na rekordowym poziomie aż 13,9 proc. w ujęciu rocznym. Co powoduje tak wysokie podwyżki cen żywności?

Co wpływa na ceny żywności?

Ceny produktów spożywczych zmieniają się ostatnio jak w kalejdoskopie. Kto ustala ceny żywności? Są one wynikiem wielu splatających się ze sobą czynników.

Na koszt produkcji żywności wpływają ceny surowców. Te z kolei powiązane są z kosztami ponoszonymi przez gospodarstwa rolne i hodowle. Do tego dochodzą koszty przetwórstwa, transportu, pakowania, pracy, marketingu. Wobec tego ostateczna cena, jaką widać na sklepowej półce, warunkowana jest różnorodnymi składowymi.

Dlaczego żywność drożeje?

W ostatnim czasie ceny produktów spożywczych poszły w górę. O tym, o ile wzrosły ceny żywności, może przekonać się każdy z nas, patrząc na rachunki. Dlaczego dzisiaj płacimy za zakupy tak dużo?

Według danych podawanych przez GUS inflacja w Polsce wyniosła 13,9 proc. w maju 2022 roku. To właśnie inflacja jest obecnie głównym czynnikiem kształtującym ceny żywności, ponieważ dotyka ona zarówno producentów żywności, jak i konsumentów.

Inflacja, która powoduje spadek wartości pieniądza, sprawia, że za taką samą kwotę możemy kupować coraz mniej towarów. W efekcie dochodzi do podwyższania cen.

Za inflację odpowiada szereg czynników, które pomagają w odpowiedzi na pytanie, dlaczego rosną ceny żywności w Polsce. Wzrosty powiązane są między innymi z wojną na Ukrainie, pandemią, która spowolniła światową gospodarkę i spowodowała zerwanie łańcuchów dostaw, niesprzyjającą pogodą prowadzącą do obniżenia zbiorów.

Rosną też koszty innych produktów wpływających na cenę żywności, między innymi koszty paliwa. Obecnie ceny benzyny, ropy naftowej, a także gazu są na rekordowo wysokim poziomie. Drożeją także energia elektryczna, węgiel i gaz do ogrzewania. Rolnicy wskazują ponadto na wysokie koszty związane z zakupem pasz czy nawozów.

Nie można również zapominać o rosnących podatkach i kosztach pracy, które powiązane są ze zmianami podatkowymi, inflacją oraz z wyższymi opłatami ponoszonymi przez pracodawców.

Czy można spodziewać się spadków cen żywności?

Obecnie próżno czekać na obniżki cen żywności. Zapowiadane są także kolejne podwyżki, więc nic nie wskazuje na to, że ponoszone przez nas wydatki na produkty spożywcze zaczną w krótkim czasie spadać.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Na pewno warto przeanalizować swój dotychczasowy koszyk zakupowy i zrezygnować z określonych produktów, a także lepiej planować zakupy, by nie marnować żywności. Wiele osób decyduje się również na robienie większych zapasów produktów o dłuższej ważności, by zaoszczędzić na zakupach w przyszłości.

More Articles for You

System podatkowy w Danii – informacje dla przedsiębiorców i pracowników

System podatkowy w Danii uchodzi za jeden z najbardziej rozbudowanych i zarazem przejrzystych w Europie. Choć słynie z wysokich obciążeń …

Nowoczesne technologie w branży obuwniczej

W dzisiejszym świecie zakupy obuwia coraz częściej przenoszą się do internetu, a klienci oczekują wygody i precyzji w doborze produktów. …

Ortomedico.pl – realizacja zamówień NFZ na wyroby medyczne bez wychodzenia z domu

Dostęp do wyrobów medycznych jest kluczowy dla osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami. Dzięki platformie Ortomedico.pl, pacjenci mają teraz możliwość …

Dlaczego warto inwestować w dystrybutory wody do biura?

Woda pitna, będąca niezbędnym elementem codziennego życia, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Dlatego nowoczesny dystrybutor wody …

Jak zadbać o wyroby gumowe w przemyśle, aby służyły nam dłużej?

W przemyśle wyroby gumowe są nieodzownym elementem wielu maszyn i urządzeń, pełniąc kluczowe funkcje od uszczelniania po amortyzację. Ich odpowiednia …

Dlaczego warto zdecydować się na sprzedaż książek do skupu?

Skup książek to coraz popularniejsza opcja dla osób, które chcą pozbyć się starych, niepotrzebnych książek. Dzięki rozwojowi rynku wtórnego, sprzedaż …