Ceny żywności w górę – co powoduje podwyżki w 2022?

W ostatnim czasie ceny żywności poszły znacznie w górę i nie zatrzymała ich nawet zerowa stawka podatku VAT. Według danych podanych przez GUS inflacja konsumencka w maju 2022 roku znalazła się na rekordowym poziomie aż 13,9 proc. w ujęciu rocznym. Co powoduje tak wysokie podwyżki cen żywności?

Co wpływa na ceny żywności?

Ceny produktów spożywczych zmieniają się ostatnio jak w kalejdoskopie. Kto ustala ceny żywności? Są one wynikiem wielu splatających się ze sobą czynników.

Na koszt produkcji żywności wpływają ceny surowców. Te z kolei powiązane są z kosztami ponoszonymi przez gospodarstwa rolne i hodowle. Do tego dochodzą koszty przetwórstwa, transportu, pakowania, pracy, marketingu. Wobec tego ostateczna cena, jaką widać na sklepowej półce, warunkowana jest różnorodnymi składowymi.

Dlaczego żywność drożeje?

W ostatnim czasie ceny produktów spożywczych poszły w górę. O tym, o ile wzrosły ceny żywności, może przekonać się każdy z nas, patrząc na rachunki. Dlaczego dzisiaj płacimy za zakupy tak dużo?

Według danych podawanych przez GUS inflacja w Polsce wyniosła 13,9 proc. w maju 2022 roku. To właśnie inflacja jest obecnie głównym czynnikiem kształtującym ceny żywności, ponieważ dotyka ona zarówno producentów żywności, jak i konsumentów.

Inflacja, która powoduje spadek wartości pieniądza, sprawia, że za taką samą kwotę możemy kupować coraz mniej towarów. W efekcie dochodzi do podwyższania cen.

Za inflację odpowiada szereg czynników, które pomagają w odpowiedzi na pytanie, dlaczego rosną ceny żywności w Polsce. Wzrosty powiązane są między innymi z wojną na Ukrainie, pandemią, która spowolniła światową gospodarkę i spowodowała zerwanie łańcuchów dostaw, niesprzyjającą pogodą prowadzącą do obniżenia zbiorów.

Rosną też koszty innych produktów wpływających na cenę żywności, między innymi koszty paliwa. Obecnie ceny benzyny, ropy naftowej, a także gazu są na rekordowo wysokim poziomie. Drożeją także energia elektryczna, węgiel i gaz do ogrzewania. Rolnicy wskazują ponadto na wysokie koszty związane z zakupem pasz czy nawozów.

Nie można również zapominać o rosnących podatkach i kosztach pracy, które powiązane są ze zmianami podatkowymi, inflacją oraz z wyższymi opłatami ponoszonymi przez pracodawców.

Czy można spodziewać się spadków cen żywności?

Obecnie próżno czekać na obniżki cen żywności. Zapowiadane są także kolejne podwyżki, więc nic nie wskazuje na to, że ponoszone przez nas wydatki na produkty spożywcze zaczną w krótkim czasie spadać.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Na pewno warto przeanalizować swój dotychczasowy koszyk zakupowy i zrezygnować z określonych produktów, a także lepiej planować zakupy, by nie marnować żywności. Wiele osób decyduje się również na robienie większych zapasów produktów o dłuższej ważności, by zaoszczędzić na zakupach w przyszłości.

More Articles for You

Praca jako kierowca autobusu miejskiego: wyzwania i możliwości

W dzisiejszych czasach, praca jako kierowca autobusu miejskiego może być satysfakcjonującym i dochodowym zajęciem. Ta profesja oferuje stabilność zatrudnienia oraz …

8 rad dla zdających egzamin na uprawnienia budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane to wymagający egzamin, który wymaga od kandydatów solidnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny budownictwa. Przygotowanie …

Wirtualne biuro – praca na odległość

Obecne czasy zmieniają sposób, w jaki prowadzimy nasze biznesy. Od zwyczajnych rozwiązań papierkowych do wirtualnych biur, wiele rzeczy zmieniło się …

Wirtualne Biuro – korzyści i wymagania prawne

Wirtualne biuro staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić swoją działalność bez konieczności wynajmowania fizycznego biura. Ta …

Kim jest kurator sądowy rodzinny i czym się zajmuje?

Jeśli rodzina lub jej członkowie wymagają odpowiedniego nadzoru, sąd może orzec wtedy nadzór kuratora rodzinnego. Zobacz najważniejsze informacje dotyczące pracy …

Jakie korzyści daje upadłość konsumencka?

Procedura upadłości konsumenckiej gliwice używana jest obecnie coraz częściej. Jakie są jej najważniejsze korzyści z punktu widzenia dłużnika? Na czym …