Ceny żywności w górę – co powoduje podwyżki w 2022?

W ostatnim czasie ceny żywności poszły znacznie w górę i nie zatrzymała ich nawet zerowa stawka podatku VAT. Według danych podanych przez GUS inflacja konsumencka w maju 2022 roku znalazła się na rekordowym poziomie aż 13,9 proc. w ujęciu rocznym. Co powoduje tak wysokie podwyżki cen żywności?

Co wpływa na ceny żywności?

Ceny produktów spożywczych zmieniają się ostatnio jak w kalejdoskopie. Kto ustala ceny żywności? Są one wynikiem wielu splatających się ze sobą czynników.

Na koszt produkcji żywności wpływają ceny surowców. Te z kolei powiązane są z kosztami ponoszonymi przez gospodarstwa rolne i hodowle. Do tego dochodzą koszty przetwórstwa, transportu, pakowania, pracy, marketingu. Wobec tego ostateczna cena, jaką widać na sklepowej półce, warunkowana jest różnorodnymi składowymi.

Dlaczego żywność drożeje?

W ostatnim czasie ceny produktów spożywczych poszły w górę. O tym, o ile wzrosły ceny żywności, może przekonać się każdy z nas, patrząc na rachunki. Dlaczego dzisiaj płacimy za zakupy tak dużo?

Według danych podawanych przez GUS inflacja w Polsce wyniosła 13,9 proc. w maju 2022 roku. To właśnie inflacja jest obecnie głównym czynnikiem kształtującym ceny żywności, ponieważ dotyka ona zarówno producentów żywności, jak i konsumentów.

Inflacja, która powoduje spadek wartości pieniądza, sprawia, że za taką samą kwotę możemy kupować coraz mniej towarów. W efekcie dochodzi do podwyższania cen.

Za inflację odpowiada szereg czynników, które pomagają w odpowiedzi na pytanie, dlaczego rosną ceny żywności w Polsce. Wzrosty powiązane są między innymi z wojną na Ukrainie, pandemią, która spowolniła światową gospodarkę i spowodowała zerwanie łańcuchów dostaw, niesprzyjającą pogodą prowadzącą do obniżenia zbiorów.

Rosną też koszty innych produktów wpływających na cenę żywności, między innymi koszty paliwa. Obecnie ceny benzyny, ropy naftowej, a także gazu są na rekordowo wysokim poziomie. Drożeją także energia elektryczna, węgiel i gaz do ogrzewania. Rolnicy wskazują ponadto na wysokie koszty związane z zakupem pasz czy nawozów.

Nie można również zapominać o rosnących podatkach i kosztach pracy, które powiązane są ze zmianami podatkowymi, inflacją oraz z wyższymi opłatami ponoszonymi przez pracodawców.

Czy można spodziewać się spadków cen żywności?

Obecnie próżno czekać na obniżki cen żywności. Zapowiadane są także kolejne podwyżki, więc nic nie wskazuje na to, że ponoszone przez nas wydatki na produkty spożywcze zaczną w krótkim czasie spadać.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Na pewno warto przeanalizować swój dotychczasowy koszyk zakupowy i zrezygnować z określonych produktów, a także lepiej planować zakupy, by nie marnować żywności. Wiele osób decyduje się również na robienie większych zapasów produktów o dłuższej ważności, by zaoszczędzić na zakupach w przyszłości.

More Articles for You

Ranking – jaki faktoring wybrać? Najlepszy faktoring dla małych i średnich firm

Faktoring jest znacznym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Umożliwia uzyskanie środków z wystawionych faktur nawet w ciągu 24 godzin, a …

Ranking 10 programów do wystawiania faktur online. Zobacz, jak fakturować łatwiej i szybciej!

Przygotowywanie faktur VAT i innych typów dokumentów nie musi być trudne, gdy do dyspozycji ma się prosty w obsłudze i …

Jak ubrać się do biura? Porady + 10 najlepszych ubrań i dodatków

Rozpoczynasz swoją pierwszą pracę biurową? Nie wiesz, jak przygotować odpowiedni outfit? Zobacz porady oraz pomysły na formalne stylizacje, które doskonale …

Wydatki dotyczące podróży służbowej – jak je rozliczać?

Gdy pracownik wysyłany jest w podróż służbową, dochodzi do powstania kosztów, które musi pokryć jego pracodawca. W takim przypadku prowadzone …

Wszystko, co musisz wiedzieć o faktoringu

Faktoring to jedna z usług finansowania działalności gospodarczej, dzięki której firmom łatwiej zachować płynność bez konieczności zaciągania zobowiązań kredytowych. Na …

Faktoring cichy – na czym polega i czy warto go wybrać?

Dla wielu firm faktoring może być bardzo korzystną usługą, która zapobiega pojawianiu się problemów z płynnością finansową i pomaga w …