Faktoring cichy – na czym polega i czy warto go wybrać?

Dla wielu firm faktoring może być bardzo korzystną usługą, która zapobiega pojawianiu się problemów z płynnością finansową i pomaga w codziennym prowadzeniu biznesu. Wśród wielu wariantów faktoringu dostępny jest również ten określany jako cichy, tajny albo ukryty. Czym jest ten faktoring i czy warto z niego korzystać?

Faktoring cichy a jawny – różnice

Faktoring jawny jest najczęściej wybieraną formą faktoringu. W tym przypadku kontrahent informowany jest o tym, że dochodzi do cesji wierzytelności i w transakcji uczestniczy firma faktoringowa.

Z kolei faktoring cichy, tajny, polega na nieprzekazaniu takich informacji do kontrahenta. Wobec tego nie wie on wtedy, że fakturę finansuje firma faktoringowa. Takie rozwiązanie może mieć zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto więc zapoznać się z nimi bliżej wtedy, gdy planuje się skorzystanie z tej formy faktoringu.

Kiedy warto wybrać faktoring tajny?

Najczęściej faktoring tajny wybierany jest w sytuacji, gdy kontrahent nie zgadza się na to, by doszło do scedowania praw do wierzytelności na firmę faktoringową. Ma on do tego prawo, dlatego też wtedy, gdy nie odpowiada mu taka forma zapłaty należności, może on wskazać, że nie chce on z niej korzystać.

W tym przypadku wystawca faktury nie informuje o faktoringu swojego kontrahenta. Może on jednocześnie łatwiej odzyskać należność, którą już w ciągu 24 godzin płaci firma faktoringowa. W efekcie może on utrzymywać swoją płynność finansową, bez problemu opłacać swoje rachunki i zawierać nowe umowy.

Jakie jest ryzyko faktoringu cichego?

Warto jednak pamiętać o tym, że faktoring cichy może mieć również swoje negatywne strony przy współpracy z klientem, który nie zgadza się na cesję wierzytelności.

Przede wszystkim problemem staje się w tym przypadku przejrzystość transakcji. Chociaż faktoring tajny nie jest zakazany przepisami prawa i można legalnie go stosować, to jednak może on spowodować nadszarpnięcie wizerunku firmy, która stosuje go „za plecami” swoich kontrahentów.

Wobec tego może dojść do sytuacji, gdy niezadowolony kontrahent, który dowiedział się o faktoringu, zerwie dotychczasową współpracę. Może to wtedy powodować problemy finansowe, a także negatywnie wpłynąć na wizerunek i zawieranie nowych umów z innymi przedsiębiorcami. W efekcie firma może odnotować duże straty.

Podsumowując, faktoring jawny jest najbezpieczniejszą formą faktoringu, ponieważ określa on jasne zasady współpracy między faktorem, faktorantem oraz odbiorcą faktury. Z kolei faktoring tajny może być ryzykowny dla firmy, która zdecyduje się na jego wykorzystanie. Rozwiązaniem w sytuacji, gdy kontrahent nie zgadza się na cesję wierzytelności, może być wynegocjowanie z nim umowy, aby skorzystać z faktoringu jawnego.

More Articles for You

Ranking – jaki faktoring wybrać? Najlepszy faktoring dla małych i średnich firm

Faktoring jest znacznym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Umożliwia uzyskanie środków z wystawionych faktur nawet w ciągu 24 godzin, a …

Ranking 10 programów do wystawiania faktur online. Zobacz, jak fakturować łatwiej i szybciej!

Przygotowywanie faktur VAT i innych typów dokumentów nie musi być trudne, gdy do dyspozycji ma się prosty w obsłudze i …

Jak ubrać się do biura? Porady + 10 najlepszych ubrań i dodatków

Rozpoczynasz swoją pierwszą pracę biurową? Nie wiesz, jak przygotować odpowiedni outfit? Zobacz porady oraz pomysły na formalne stylizacje, które doskonale …

Wydatki dotyczące podróży służbowej – jak je rozliczać?

Gdy pracownik wysyłany jest w podróż służbową, dochodzi do powstania kosztów, które musi pokryć jego pracodawca. W takim przypadku prowadzone …

Wszystko, co musisz wiedzieć o faktoringu

Faktoring to jedna z usług finansowania działalności gospodarczej, dzięki której firmom łatwiej zachować płynność bez konieczności zaciągania zobowiązań kredytowych. Na …

Ceny żywności w górę – co powoduje podwyżki w 2022?

W ostatnim czasie ceny żywności poszły znacznie w górę i nie zatrzymała ich nawet zerowa stawka podatku VAT. Według danych …