Faktoring to jedna z usług finansowania działalności gospodarczej, dzięki której firmom łatwiej zachować płynność bez konieczności zaciągania zobowiązań kredytowych. Na czym polega faktoring, czytając poniższy tekst, dowiesz się więcej. Czy faktoring tylko dla dużych firm, a może mogą z niego skorzystać także mikroprzedsiębiorcy?
Na czym polega faktoring?
Faktoring to sposób finansowania wystawionych przez ciebie faktur. Mogą z niego skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Polega na tym, że po wystawieniu dokumentu cedujesz go na firmę faktoringową. Ta opłaca fakturę w całości lub ją zaliczkuje nawet w ciągu 24 godzin. Dzięki temu nie musisz czekać na to, aż twoi kontrahenci opłacą fakturę i od razu masz do dyspozycji pieniądze, które zarobiłeś.
Możesz skorzystać z faktoringu pełnego, w którym faktor (firma, która przejmuje faktury) bierze na siebie też ryzyko niewypłacalności twoich klientów. Przy faktoringu niepełnym jedynie przelewa na twoje konto wartość faktury. Jeśli kontrahent jej nie opłaci w terminie, musisz zwrócić środki i niezależnie przeprowadzić procedurę windykacji. W opcji pośredniej, którą jest faktoring mieszany, faktor przejmuje na siebie ryzyko, ale do określonej kwoty.
Czy każda firma może skorzystać z faktoringu?
Faktoring jest usługą finansową, z której może skorzystać każda firma już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. W przypadku dużych firm w grę wchodzą nawet milionowe kwoty, które przedsiębiorstwo uzyskuje od faktora. Faktoring dla małych firm rozpoczyna się już od 100 zł. Najczęściej to mniejsze podmioty wybierają tę formę finansowania z uwagi na to, że nie dysponują dużym kapitałem, z którego mogłyby finansować działalność, czekając na spłatę faktur.
Z faktoringu mogą też skorzystać przedsiębiorstwa, które mają okresowe trudności finansowe. W wielu firmach, które świadczą tę usługę, umowę może podpisać nawet przedsiębiorca z negatywną historią w BIK. To największa przewaga faktoringu nad kredytem obrotowym dla firm: przedsiębiorcy nie muszą mieć żadnej historii kredytowej, mogą za to posiadać zaległości, nawet względem ZUS oraz US.
Zalety korzystania z faktoringu
Faktoring, a w szczególności mikrofaktoring dedykowany małym firmom (w tym jednoosobowym działalnościom gospodarczym), posiada szereg zalet. Firma faktoringowa nie tylko spłaca należności na podstawie przesłanych do niej faktur, ale również zajmie się rozliczeniami i może przejąć ryzyko niewypłacalności.
Faktoring gwarantuje zachowanie płynności finansowej. Dzięki tej usłudze możesz swoim kontrahentom wystawiać faktury z długim terminem płatności, a środki uzyskać od razu od faktora. To sprawia, że twoja firma staje się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów.
Faktoring to usługa tańsza niż kredyt i dająca ci więcej niezależności. Pieniądze z kredytu najczęściej trzeba wykorzystać w określony sposób. Gotówka, którą dostajesz w ramach faktoringu jest twoja i dysponujesz nią w dowolny sposób.
czy faktoring tylko dla dużcyh firm