Zatrudnienie pracownika w Szwecji – praktyki i koszty

Planujesz zatrudnienie pracowników w Szwecji? Zobacz, jakie są główne praktyki zatrudniania obowiązujące w tym kraju i jakie koszty związane są z pracą.

Praktyki zatrudniania pracowników w Szwecji

Każda firma decydująca się na zatrudnienie pracownika w Szwecji, musi pamiętać o tym, by przestrzegać obowiązujących w tym kraju przepisów prawa pracy.

Pod kątem prawa praktyki zatrudniania w Szwecji są podobne do tych w Polsce. Najważniejsze zasady pracy w Szwecji to przede wszystkim:
– Pracownicy zatrudniani są na podstawie stałej, bezterminowej umowy o pracę – pracodawca ma możliwość skorzystania z umowy na okres próbny na czas 6 miesięcy.
– Standardowy wymiar tygodniowego czasu pracy to 40 godzin – maksymalnie do 48 godzin średnio w ciągu 4 miesięcy.
– Nie obowiązuje minimalne wynagrodzenie i płatność za nadgodziny – wysokość zależna jest od CBA – układów zbiorowych pracy.
– Pracownikowi przysługuje 25 dni płatnych urlopu oraz dodatkowe urlopy, m.in. chorobowy, macierzyński, ojcowski, rodzicielski, edukacyjny, z tytułu niezdolności do pracy.

Koszt zatrudnienia pracowników w Szwecji

Na koszt zatrudnienia pracownika w Szwecji składają się wydatki poniesione na jego rekrutację, przeszkolenie oraz wynagrodzenie.

Praca w Szwecji obłożona jest podatkiem lokalnym i dodatkowo krajowym powyżej 570 700 SEK rocznie. Podatek lokalny wynosi 32%, a krajowy 20%.

Składki ubezpieczeniowe ze strony pracodawcy wynoszą najczęściej 31,42%

W przypadku pracowników, którzy nie są rezydentami, stosuje się płaską stawkę podatkową w wysokości 25%.

Średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika w Szwecji to około 45 100 SEK.

Firmy planujące zatrudnienie pracowników w Szwecji mogą skorzystać z pomocy firm outsourcingowych świadczących usługi eor w szwecji, które polegają na przekazaniu formalności dotyczących zatrudnienia specjalistom.

More Articles for You

Jak znaleźć tani projekt dla swojego przyszłego domu?

Szukanie sposobów na oszczędność podczas budowy własnego domu jest kluczowe dla wielu osób pragnących posiadać własny kąt bez nadmiernego obciążania …

Kluczowe Elementy Wzornictwa Przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe to szerokie pojęcie, które odnosi się do procesu tworzenia produktów w sposób estetyczny, a zarazem funkcjonalny. Projektowanie produktów …

Co to są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe są powszechnie spotykane w wielu miejscach, takich jak biurowce, centra handlowe czy parki. Są to urządzenia, które umożliwiają …

Rodzaje faktoringu wierzytelnościowego: poznaj różne podejścia do finansowania Twojej firmy

Faktoring wierzytelnościowy to popularna metoda finansowania, która umożliwia firmom skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie płynności finansowej. Istnieje jednak wiele rodzajów …

Etapy planowania konferencji. O czym należy pamiętać?

Organizacja konferencji jest złożonym procesem, który wymaga starannego planowania i koordynacji wielu elementów. W tym artykule omówimy kluczowe kroki, które …

Roczne rozliczenie w Danii nie jest skomplikowane. Jak je zrealizować?

Rozliczenie roczne w Danii może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest dość proste, jeśli zna się odpowiednie kroki. W …