Zatrudnienie pracownika w Szwecji – praktyki i koszty

Planujesz zatrudnienie pracowników w Szwecji? Zobacz, jakie są główne praktyki zatrudniania obowiązujące w tym kraju i jakie koszty związane są z pracą.

Praktyki zatrudniania pracowników w Szwecji

Każda firma decydująca się na zatrudnienie pracownika w Szwecji, musi pamiętać o tym, by przestrzegać obowiązujących w tym kraju przepisów prawa pracy.

Pod kątem prawa praktyki zatrudniania w Szwecji są podobne do tych w Polsce. Najważniejsze zasady pracy w Szwecji to przede wszystkim:
– Pracownicy zatrudniani są na podstawie stałej, bezterminowej umowy o pracę – pracodawca ma możliwość skorzystania z umowy na okres próbny na czas 6 miesięcy.
– Standardowy wymiar tygodniowego czasu pracy to 40 godzin – maksymalnie do 48 godzin średnio w ciągu 4 miesięcy.
– Nie obowiązuje minimalne wynagrodzenie i płatność za nadgodziny – wysokość zależna jest od CBA – układów zbiorowych pracy.
– Pracownikowi przysługuje 25 dni płatnych urlopu oraz dodatkowe urlopy, m.in. chorobowy, macierzyński, ojcowski, rodzicielski, edukacyjny, z tytułu niezdolności do pracy.

Koszt zatrudnienia pracowników w Szwecji

Na koszt zatrudnienia pracownika w Szwecji składają się wydatki poniesione na jego rekrutację, przeszkolenie oraz wynagrodzenie.

Praca w Szwecji obłożona jest podatkiem lokalnym i dodatkowo krajowym powyżej 570 700 SEK rocznie. Podatek lokalny wynosi 32%, a krajowy 20%.

Składki ubezpieczeniowe ze strony pracodawcy wynoszą najczęściej 31,42%

W przypadku pracowników, którzy nie są rezydentami, stosuje się płaską stawkę podatkową w wysokości 25%.

Średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika w Szwecji to około 45 100 SEK.

Firmy planujące zatrudnienie pracowników w Szwecji mogą skorzystać z pomocy firm outsourcingowych świadczących usługi eor w szwecji, które polegają na przekazaniu formalności dotyczących zatrudnienia specjalistom.

More Articles for You

System podatkowy w Danii – informacje dla przedsiębiorców i pracowników

System podatkowy w Danii uchodzi za jeden z najbardziej rozbudowanych i zarazem przejrzystych w Europie. Choć słynie z wysokich obciążeń …

Nowoczesne technologie w branży obuwniczej

W dzisiejszym świecie zakupy obuwia coraz częściej przenoszą się do internetu, a klienci oczekują wygody i precyzji w doborze produktów. …

Ortomedico.pl – realizacja zamówień NFZ na wyroby medyczne bez wychodzenia z domu

Dostęp do wyrobów medycznych jest kluczowy dla osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami. Dzięki platformie Ortomedico.pl, pacjenci mają teraz możliwość …

Dlaczego warto inwestować w dystrybutory wody do biura?

Woda pitna, będąca niezbędnym elementem codziennego życia, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Dlatego nowoczesny dystrybutor wody …

Jak zadbać o wyroby gumowe w przemyśle, aby służyły nam dłużej?

W przemyśle wyroby gumowe są nieodzownym elementem wielu maszyn i urządzeń, pełniąc kluczowe funkcje od uszczelniania po amortyzację. Ich odpowiednia …

Dlaczego warto zdecydować się na sprzedaż książek do skupu?

Skup książek to coraz popularniejsza opcja dla osób, które chcą pozbyć się starych, niepotrzebnych książek. Dzięki rozwojowi rynku wtórnego, sprzedaż …