Zatrudnienie pracownika w Szwecji – praktyki i koszty

Planujesz zatrudnienie pracowników w Szwecji? Zobacz, jakie są główne praktyki zatrudniania obowiązujące w tym kraju i jakie koszty związane są z pracą.

Praktyki zatrudniania pracowników w Szwecji

Każda firma decydująca się na zatrudnienie pracownika w Szwecji, musi pamiętać o tym, by przestrzegać obowiązujących w tym kraju przepisów prawa pracy.

Pod kątem prawa praktyki zatrudniania w Szwecji są podobne do tych w Polsce. Najważniejsze zasady pracy w Szwecji to przede wszystkim:
– Pracownicy zatrudniani są na podstawie stałej, bezterminowej umowy o pracę – pracodawca ma możliwość skorzystania z umowy na okres próbny na czas 6 miesięcy.
– Standardowy wymiar tygodniowego czasu pracy to 40 godzin – maksymalnie do 48 godzin średnio w ciągu 4 miesięcy.
– Nie obowiązuje minimalne wynagrodzenie i płatność za nadgodziny – wysokość zależna jest od CBA – układów zbiorowych pracy.
– Pracownikowi przysługuje 25 dni płatnych urlopu oraz dodatkowe urlopy, m.in. chorobowy, macierzyński, ojcowski, rodzicielski, edukacyjny, z tytułu niezdolności do pracy.

Koszt zatrudnienia pracowników w Szwecji

Na koszt zatrudnienia pracownika w Szwecji składają się wydatki poniesione na jego rekrutację, przeszkolenie oraz wynagrodzenie.

Praca w Szwecji obłożona jest podatkiem lokalnym i dodatkowo krajowym powyżej 570 700 SEK rocznie. Podatek lokalny wynosi 32%, a krajowy 20%.

Składki ubezpieczeniowe ze strony pracodawcy wynoszą najczęściej 31,42%

W przypadku pracowników, którzy nie są rezydentami, stosuje się płaską stawkę podatkową w wysokości 25%.

Średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika w Szwecji to około 45 100 SEK.

Firmy planujące zatrudnienie pracowników w Szwecji mogą skorzystać z pomocy firm outsourcingowych świadczących usługi eor w szwecji, które polegają na przekazaniu formalności dotyczących zatrudnienia specjalistom.

More Articles for You

Kluczowe Elementy Wzornictwa Przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe to szerokie pojęcie, które odnosi się do procesu tworzenia produktów w sposób estetyczny, a zarazem funkcjonalny. Projektowanie produktów …

Co to są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe są powszechnie spotykane w wielu miejscach, takich jak biurowce, centra handlowe czy parki. Są to urządzenia, które umożliwiają …

Rodzaje faktoringu wierzytelnościowego: poznaj różne podejścia do finansowania Twojej firmy

Faktoring wierzytelnościowy to popularna metoda finansowania, która umożliwia firmom skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie płynności finansowej. Istnieje jednak wiele rodzajów …

Etapy planowania konferencji. O czym należy pamiętać?

Organizacja konferencji jest złożonym procesem, który wymaga starannego planowania i koordynacji wielu elementów. W tym artykule omówimy kluczowe kroki, które …

Roczne rozliczenie w Danii nie jest skomplikowane. Jak je zrealizować?

Rozliczenie roczne w Danii może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest dość proste, jeśli zna się odpowiednie kroki. W …

Dlaczego zdecydować się na wynajem mieszkania na potrzeby filmu? Zapoznaj się z 5 argumentami.

Wynajmowanie swojego mieszkania pod film to coraz popularniejsza opcja dla właścicieli nieruchomości. Dlaczego warto skorzystać z tej możliwości? W artykule …