Zatrudnienie pracownika w Szwecji – praktyki i koszty

Planujesz zatrudnienie pracowników w Szwecji? Zobacz, jakie są główne praktyki zatrudniania obowiązujące w tym kraju i jakie koszty związane są z pracą.

Praktyki zatrudniania pracowników w Szwecji

Każda firma decydująca się na zatrudnienie pracownika w Szwecji, musi pamiętać o tym, by przestrzegać obowiązujących w tym kraju przepisów prawa pracy.

Pod kątem prawa praktyki zatrudniania w Szwecji są podobne do tych w Polsce. Najważniejsze zasady pracy w Szwecji to przede wszystkim:
– Pracownicy zatrudniani są na podstawie stałej, bezterminowej umowy o pracę – pracodawca ma możliwość skorzystania z umowy na okres próbny na czas 6 miesięcy.
– Standardowy wymiar tygodniowego czasu pracy to 40 godzin – maksymalnie do 48 godzin średnio w ciągu 4 miesięcy.
– Nie obowiązuje minimalne wynagrodzenie i płatność za nadgodziny – wysokość zależna jest od CBA – układów zbiorowych pracy.
– Pracownikowi przysługuje 25 dni płatnych urlopu oraz dodatkowe urlopy, m.in. chorobowy, macierzyński, ojcowski, rodzicielski, edukacyjny, z tytułu niezdolności do pracy.

Koszt zatrudnienia pracowników w Szwecji

Na koszt zatrudnienia pracownika w Szwecji składają się wydatki poniesione na jego rekrutację, przeszkolenie oraz wynagrodzenie.

Praca w Szwecji obłożona jest podatkiem lokalnym i dodatkowo krajowym powyżej 570 700 SEK rocznie. Podatek lokalny wynosi 32%, a krajowy 20%.

Składki ubezpieczeniowe ze strony pracodawcy wynoszą najczęściej 31,42%

W przypadku pracowników, którzy nie są rezydentami, stosuje się płaską stawkę podatkową w wysokości 25%.

Średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika w Szwecji to około 45 100 SEK.

Firmy planujące zatrudnienie pracowników w Szwecji mogą skorzystać z pomocy firm outsourcingowych świadczących usługi eor w szwecji, które polegają na przekazaniu formalności dotyczących zatrudnienia specjalistom.

More Articles for You

Kluczowe elementy umowy z deweloperem: przewodnik dla Kupujących

Kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych zakupów w życiu każdego z nas. Właśnie dlatego decyzja ta musi być dobrze przemyślana, …

Praca jako kierowca autobusu miejskiego: wyzwania i możliwości

W dzisiejszych czasach, praca jako kierowca autobusu miejskiego może być satysfakcjonującym i dochodowym zajęciem. Ta profesja oferuje stabilność zatrudnienia oraz …

8 rad dla zdających egzamin na uprawnienia budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane to wymagający egzamin, który wymaga od kandydatów solidnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny budownictwa. Przygotowanie …

Wirtualne biuro – praca na odległość

Obecne czasy zmieniają sposób, w jaki prowadzimy nasze biznesy. Od zwyczajnych rozwiązań papierkowych do wirtualnych biur, wiele rzeczy zmieniło się …

Wirtualne Biuro – korzyści i wymagania prawne

Wirtualne biuro staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić swoją działalność bez konieczności wynajmowania fizycznego biura. Ta …

Kim jest kurator sądowy rodzinny i czym się zajmuje?

Jeśli rodzina lub jej członkowie wymagają odpowiedniego nadzoru, sąd może orzec wtedy nadzór kuratora rodzinnego. Zobacz najważniejsze informacje dotyczące pracy …