Jeśli rodzina lub jej członkowie wymagają odpowiedniego nadzoru, sąd może orzec wtedy nadzór kuratora rodzinnego. Zobacz najważniejsze informacje dotyczące pracy kuratora rodzinnego!
Kurator sądowy rodzinny – kto to jest?
Kuratorem sądowym nazywa się funkcjonariusza publicznego, który zajmuje się prowadzeniem zadań o charakterze wychowawczym, resocjalizacyjnym, kontrolnym oraz profilaktycznym zgodnie z orzeczeniami wydanymi przez sąd.
Kuratorzy zajmują się prowadzeniem spraw w środowisku osób, których dotyczy orzeczenie sądu, między innymi w miejscu ich zamieszkania, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zakładach zamkniętych.
Jednym z profesji tego typu jest kurator sądowy rodzinny, który zajmuje się wykonywaniem orzeczeń w dziedzinach jak prawo rodzinne oraz prawo nieletnich.
Kiedy stosowany jest nadzór kuratora rodzinnego?
Kuratorzy sądowi, którzy wykonują orzeczenia dotyczące spraw rodzinnych oraz spraw nieletnich, zajmują się między innymi poniższymi czynnościami:
– Nadzór w sprawach opiekuńczych w przypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej,
– Sprawowanie nadzoru nad nieletnimi w przypadku zastosowania środków wychowawczych i poprawczych,
– Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych w przypadku różnych postępowań sądowych, między innymi w sprawach opiekuńczych, małżeńskich, sprawach nieletnich, o przysposobienie,
– Nadzór nad osobami, które są zobowiązane do leczenia odwykowego,
– Kontrolowanie kurateli albo opieki sprawowanej nad osobami ubezwłasnowolnionymi,
– Uczestnictwo w przymusowym odebraniu osoby, która podlega władzy rodzicielskiej lub znajduje się pod opieką,
– Uczestnictwo podczas spotkań rodziców z małoletnimi dziećmi ustanowionych przez sąd.
Co sprawdza kurator rodzinny?
Kurator może odwiedzić osobę, której dotyczy sprawa, w jej domu. Wizyta ta nazywana jest wywiadem środowiskowym. Co sprawdza kurator sądowy?
Przede wszystkim kontroluje on warunki życia, sprawdza, czy dzieci mają zapewnioną odpowiednią opiekę, wyżywienie, miejsce do wypoczynku i nauki.
O co pyta kurator sądowy rodzinny podczas wizyt? Najczęściej zadaje on pytania dotyczące sytuacji rodziny, pracy, nauki, stanu zdrowia, spędzania wolnego czasu, planów na przyszłość.