Na czym polega produkcja koszulek z nadrukiem metodą sitodruku?

Sitodruk to jedna z najczęściej wybieranych technik znakowania koszulek oraz innych tekstyliów. Na czym dokładnie polega sitodruk? Jakie są jego główne zalety i wady? Gdzie zamówić koszulki z nadrukami metodą sitodrukową?

Czym jest sitodruk – druk sitowy?

Technika drukarka jak sitodruk, inaczej druk sitowy, polega na wykorzystaniu form drukowych z sitami, aby przenosić wzór na powierzchnię.

Sitodruk jest jedną ze starszych metod druku, która obecnie bazuje na zastosowaniu nowoczesnych maszyn umożliwiających szybsze wykonanie precyzyjnych nadruków. Można prowadzić je na różnego rodzaju powierzchniach, na przykład na tekstyliach, drewnie, metalu, tworzywach sztucznych, skórze.

Nadruk na koszulkach metodą sitodruku – jak przebiega?

Z metodą sitodruku bardzo często odbywa się produkcja koszulek z nadrukiem – zarówno w mniejszych, jak i dużych nakładach.

Nadruki w druku sitowym wykonuje się kilkoma etapami. Proces sitodruku rozpoczyna się od obrobienia pliku graficznego, aby odseparować kolory, które nanosi się na podłoże osobno. Następnie szykuje się formę drukarską z sitem. Najczęściej stosuje się emulsję światłoczułą, która utwardzana jest na sicie. W miejscach, gdzie wykonuje się nadruk, emulsja nie jest utwardzana, dlatego farba może przenikać tam przez sito. Potem nanosi się farby z użyciem rakla. W rezultacie powstaje nadruk, który w ostatnim etapie utrwalany jest w wysokiej temperaturze.

Rodzaje sitodruku przy znakowaniu koszulek

Obecnie stosowane są dwa rodzaje sitodruku – metodą bezpośrednią albo transferową:
– Sitodruk bezpośredni – polega na wykonaniu nadruku bezpośrednio na materiałach.
– Sitodruk transferowy – polega na wykonaniu nadruku na początku na innym podłożu, na przykład papierze lub folii, a następnie na przeniesieniu go z użyciem prasy na powierzchnię.

Sitodruk na koszulkach – zalety i wady

Nadruk na koszulkach wykonany metodą sitodruku ma wiele zalet, lecz warto wskazać, że ma on również określone wady, które trzeba uwzględnić przy wyborze właściwej techniki drukarskiej.

Zalety sitodruku na koszulkach:
– Wysoka odporność na uszkodzenia,
– Trwałość nadruku,
– Możliwość druku na tkaninach i dzianinach,
– Nasycone, wyraźne kolory,
– Atrakcyjne ceny nadruków.

Wady sitodruku na koszulkach:
– Ważna wysoka jakość nadruku,
– Niższa opłacalność przy małych nakładach.

Gdzie zamówić koszulki z nadrukiem techniką sitodruku?

Obecnie można bez problemu zamówić koszulki znakowane metodą sitodruku. Wykonuje je wiele drukarni dysponujących odpowiednim zapleczem do wykonania tego typu usług, przykładowo drukarnia sitodrukowa artpress. Wystarczy tylko dostarczyć projekt graficzny, wybrać rodzaje wyrobów, które mają być poddane znakowaniu, a także określić nakład.

Firmy, które chcą samodzielnie wykonywać druk sitowy, mogą zaopatrzyć się w maszyny do nadruku na koszulkach i innych rodzajach tekstyliów.

More Articles for You

Kluczowe elementy umowy z deweloperem: przewodnik dla Kupujących

Kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych zakupów w życiu każdego z nas. Właśnie dlatego decyzja ta musi być dobrze przemyślana, …

Praca jako kierowca autobusu miejskiego: wyzwania i możliwości

W dzisiejszych czasach, praca jako kierowca autobusu miejskiego może być satysfakcjonującym i dochodowym zajęciem. Ta profesja oferuje stabilność zatrudnienia oraz …

8 rad dla zdających egzamin na uprawnienia budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane to wymagający egzamin, który wymaga od kandydatów solidnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny budownictwa. Przygotowanie …

Wirtualne biuro – praca na odległość

Obecne czasy zmieniają sposób, w jaki prowadzimy nasze biznesy. Od zwyczajnych rozwiązań papierkowych do wirtualnych biur, wiele rzeczy zmieniło się …

Wirtualne Biuro – korzyści i wymagania prawne

Wirtualne biuro staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić swoją działalność bez konieczności wynajmowania fizycznego biura. Ta …

Kim jest kurator sądowy rodzinny i czym się zajmuje?

Jeśli rodzina lub jej członkowie wymagają odpowiedniego nadzoru, sąd może orzec wtedy nadzór kuratora rodzinnego. Zobacz najważniejsze informacje dotyczące pracy …