Na czym polega produkcja koszulek z nadrukiem metodą sitodruku?

Sitodruk to jedna z najczęściej wybieranych technik znakowania koszulek oraz innych tekstyliów. Na czym dokładnie polega sitodruk? Jakie są jego główne zalety i wady? Gdzie zamówić koszulki z nadrukami metodą sitodrukową?

Czym jest sitodruk – druk sitowy?

Technika drukarka jak sitodruk, inaczej druk sitowy, polega na wykorzystaniu form drukowych z sitami, aby przenosić wzór na powierzchnię.

Sitodruk jest jedną ze starszych metod druku, która obecnie bazuje na zastosowaniu nowoczesnych maszyn umożliwiających szybsze wykonanie precyzyjnych nadruków. Można prowadzić je na różnego rodzaju powierzchniach, na przykład na tekstyliach, drewnie, metalu, tworzywach sztucznych, skórze.

Nadruk na koszulkach metodą sitodruku – jak przebiega?

Z metodą sitodruku bardzo często odbywa się produkcja koszulek z nadrukiem – zarówno w mniejszych, jak i dużych nakładach.

Nadruki w druku sitowym wykonuje się kilkoma etapami. Proces sitodruku rozpoczyna się od obrobienia pliku graficznego, aby odseparować kolory, które nanosi się na podłoże osobno. Następnie szykuje się formę drukarską z sitem. Najczęściej stosuje się emulsję światłoczułą, która utwardzana jest na sicie. W miejscach, gdzie wykonuje się nadruk, emulsja nie jest utwardzana, dlatego farba może przenikać tam przez sito. Potem nanosi się farby z użyciem rakla. W rezultacie powstaje nadruk, który w ostatnim etapie utrwalany jest w wysokiej temperaturze.

Rodzaje sitodruku przy znakowaniu koszulek

Obecnie stosowane są dwa rodzaje sitodruku – metodą bezpośrednią albo transferową:
– Sitodruk bezpośredni – polega na wykonaniu nadruku bezpośrednio na materiałach.
– Sitodruk transferowy – polega na wykonaniu nadruku na początku na innym podłożu, na przykład papierze lub folii, a następnie na przeniesieniu go z użyciem prasy na powierzchnię.

Sitodruk na koszulkach – zalety i wady

Nadruk na koszulkach wykonany metodą sitodruku ma wiele zalet, lecz warto wskazać, że ma on również określone wady, które trzeba uwzględnić przy wyborze właściwej techniki drukarskiej.

Zalety sitodruku na koszulkach:
– Wysoka odporność na uszkodzenia,
– Trwałość nadruku,
– Możliwość druku na tkaninach i dzianinach,
– Nasycone, wyraźne kolory,
– Atrakcyjne ceny nadruków.

Wady sitodruku na koszulkach:
– Ważna wysoka jakość nadruku,
– Niższa opłacalność przy małych nakładach.

Gdzie zamówić koszulki z nadrukiem techniką sitodruku?

Obecnie można bez problemu zamówić koszulki znakowane metodą sitodruku. Wykonuje je wiele drukarni dysponujących odpowiednim zapleczem do wykonania tego typu usług, przykładowo drukarnia sitodrukowa artpress. Wystarczy tylko dostarczyć projekt graficzny, wybrać rodzaje wyrobów, które mają być poddane znakowaniu, a także określić nakład.

Firmy, które chcą samodzielnie wykonywać druk sitowy, mogą zaopatrzyć się w maszyny do nadruku na koszulkach i innych rodzajach tekstyliów.

More Articles for You

Otwarcie firmy w Holandii – formy działalności i jej rejestracja

Planujesz otwarcie własnego biznesu w Holandii? Zobacz, jakie formy działalności dostępne są w tym kraju i jak przebiega rejestracja firmy …

Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie?

Jakie jest wynagrodzenie kierowcy autobusu w Warszawie? Jakie są wymagania dotyczące pracy? Jak zostać kierowcą autobusu? W tym wpisie znajdziesz …

Dlaczego przy kupnie mieszkania warto skorzystać z usług doradcy?

W Polsce nadal kupno mieszkania jest o wiele bardziej popularne niż wynajem. Trudno się temu dziwić, skoro rata kredytu często …

Kto może zostać tłumaczem przysięgłym?

Tłumacz przysięgły jest konieczny wtedy, gdy należy przetłumaczyć ważne dokumenty. Czym dokładnie zajmuje się ten tłumacz? Kto może nim zostać? …

Praca w Szwecji bez znajomości szwedzkiego – czy jest możliwa?

Czy język szwedzki jest niezbędny do tego, by pracować w Szwecji? W niektórych przypadkach jest nieodzowny, lecz nie zawsze posługiwanie …

Rozliczenie roczne firmy w Danii – podstawowe informacje.

Przedsiębiorca, który ma firmę w Danii, musi regularnie rozliczać się z rocznego podatku dochodowego, składać roczne zeznania podatkowe do rządu …